Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoHavlín

Havlín a kostel sv. Havla

Vrch nad Zbraslaví, začátek Brdského masivu Hřebeny, nadmořská výška 267m, v dávných dobách nazývaný "Oseka". Na jeho vrchu stojí kostel sv. Havla uprostřed hřbitova. Na jihozápadním svahu se nachází Urnový háj, kde se ukládají  zpopelněné ostatky zemřelých.

Kostel sv. HavlaKostel sv. Havla na jeho vrchu tvoří jednu z daleka viditelných dominant Zbraslavska. Jde o v pořadí 18. kostel založený v Čechách podle historika Zdeňka Boháče. Zasvěcení sv. Havlovi - věrozvěstovi, který se okolo r. 550 narodil v Irsku a odešel do Itálie, kde žil v poustevně - mají na svědomí pravděpodobně Benediktini z Ostrovského kláštera, kteří kostel s velkou pravděpodobností založili jako románskou kapli. Někdy v první polovině 12. Století se na místě kapličky objevila větší románská stavba s hranolovou věží v průčelí. Románské malířství vyzdobilo kostelní interiér nástěnnými freskami, jejichž chatrné zbytky přečkaly všechny stavební úpravy.
Ve 14. Století bylo přistavěno gotické kněžiště. Patronátní právo na tento kostel patřilo původně kladrubským opatům. Za blíže neurčených okolností přešlo později na pražské biskupy. Patřilo jim až do roku 1298, kdy se šestadvacátý biskup Řehoř Zajíc z Valdeka na žádost krále Václava II. práva vzdal ve prospěch opatů právě budovaného zbraslavského cisterciáckého kláštera. Po dobudování kláštera ve druhé čtvrtině 14. století ztratil svatohavelský kostel své renomé a sloužil pouze chudším lidem.
HřbitovPoněkud kuriózní situaci navodil v roce 1396 papež Bonifác IX., když přičlenil farní kostel sv. Havla cisterciáckému klášteru. To způsobilo, že o kostelu nebyla nalezena zmínka zahrnující poměrně dlouhou dobu. Teprve v 17. Století se mluví o přestavbě kostela na barokní. Asi o osmdesát let později, někdy kolem roku 1744, sem přenesli hlavní oltář z kostela sv. Jakuba Staršího, vynikající, vzácné a ojedinělé renesanční dílo z doby kolem roku 1550 od neznámého řezbáře, který se připomněl pouze monogramem A. T.
V josefínské době čekal kostel smutný obrat. Byl degradován na obyčejný hřbitovní kostel. S nepravidelnými bohoslužbami slouží tomuto účelu dodnes.

Hřiště na HavlíněKostel a hřbitov je ze strany směrem k městu obklopen parkem / sadem nazývaným Třešňovka podle převahy stromů, které ho tvoří. Pro potěšení dětí je zde malé hřiště s pískovištěm, houpačkami, kolotočem a množstvím laviček. Je to opravdu příjemné místo pro procházku a odpočinek. V zimě se sem chodí bobovat a sáňkovat.

Zimní zábava v Třešňovce
Zimní zábava v Třešňovce

 

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí