Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoPROF. ŠTĚPÁN RAK

Profesor Štěpán Rak / 8.8.1945 / oslaví v roce 2005 významné životní jubileum.

Hudební svět si připomene skladatelské, interpretační a pedagogické dílo jedné z největších osobnostní koncertní kytary.

K jubilejním koncertům je pozván do řady zemí Evropy, Asie i Ameriky. Koncertní turné se uskuteční i v naší republice.

Životní a umělecká dráha Štěpána Raka je podrobně zmapována v řadě encyklopedií, v rozhovorech pro naše i zahraniční televize, pro rozhlas i pro řadu novin a časopisů.
Připomeňme alespoň to nejpodstatnější z posledních let.

V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.

V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P.I.Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J.A. Komenského VIVAT COMENIUS. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu.

V roce 2002 vystupuje Štěpán Rak opět na moskevské konzervatoři a na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim. K třiasedmdesáti zemím, které do té doby se svou kytarou navštívil, přibylo v tomto roce ještě Japonsko.

V roce 2002 také uplynulo 20 let od doby, kdy Štěpán Rak založil oddělení kytary na HAMU v Praze.

V roce 2003 vychází společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka KYTARA, MÁ LÁSKA. Je věnována velké osobnosti, zakladateli české kytarové školy, profesoru Štěpánu Urbanovi.

V roce 2003 se Štěpán Rak intenzivně věnuje skladatelské a pedagogické činnosti. Pořádá řadu seminářů a mistrovských kurzů a s velkým zájmem se setkává také jeho KYTAROTERAPIE.

Rok 2004 je již patnáctým rokem spolupráce s Alfredem Strejčkem a toto je vzpomenuto na 5. Zámeckém hudebně literárním festivalu ve Starých Hradech u Jičína.

V únoru roce 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje.

V březnu 2004 je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem.

V dubnu slaví úspěch na mezinárodním festivalu v chorvatském Zábřehu, kde nadchl posluchače jak starou českou hudbou, tak svými úpravami dávných mistrů.

Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.

http://www.stepanrak.cz

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí