Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
ldprint.jpg, 6,3kB

Kalendář

2010-0
Článek

Sníh + obleva = povodeň

Stále sněží a blíží se jaro. Před případnou velkou vodou ještě není ochráněn jih a sever města. Zima snad jako by neměla konce. Sníh pokrývá pražské parky a střechy domů bez přestání už měsíc a půl. A přibývá ho.

Kdyby všechen sníh, co pokrývá Česko, roztál, zůstala by celá zem pod čtyřmi centimetry vody. S blížícími se jarními měsíci tak mezi obyvateli domů stojících podél Vltavy v okrajových částech města roste nervozita. Co když přijde náhlá obleva a hladina řeky stoupne?

Hráze na Zbraslavi do zimy Domek rodiny Vančových ve Zbraslavi září novotou a jeho žlutá fasáda se odráží v hladině řeky. Trvalo několik let, než se jim ho podařilo opravit po devastující záplavě z roku 2002.

Přestože se ve městě již osm let budují protipovodňové hráze, kdyby hladina řeky na jaře stoupla, opět by dům zničila. Zbraslavská část Závist totiž není chráněna žádnou bariérou. V bezpečí ještě letos nebudou ani sousedé Vančových z protilehlého břehu. Zde se totiž betonová hráz teprve staví.

Čtvrtí, které by případná povodeň zničila, však už na mapě Prahy mnoho není. Bez ochrany zůstává jižní část města a pak Troja a Sedlec na severu. „Ochrana Zbraslavi, Radotína a Troji je rozestavěna,“ podotýká Jiří Wolf z magistrátu. Zbraslavští by měli být v bezpečí letos na podzim.

Už před dvěma týdny byly poprvé vyzkoušeny hráze v Podbabě. Mají zabránit velké vodě, aby se dostala podjezdem pod zdejší železniční tratí do lokality Pod Paťankou. „Je to první krok k rozšíření účinné ochrany obyvatel za tratí v Podbabě a Sedlci,“ sdělil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Radnice žádá i další dvě protipovodňové stavby, které mají zabránit vodě, aby pronikla do Šáreckého údolí a do Sedlce.

Potíže však hlásí Chuchle na jihu města. I zde se mělo již dávno stavět. „Výstavba ochrany Velké a Malé Chuchle dosud nebyla zahájena. Je zde zpoždění,“ potvrzuje Wolf. Praha se snaží na stavbu získat peníze z ministerstva zemědělství. Navíc je zde problém s potokem Vrutice, jehož koryto vyžaduje velké úpravy, a na to je zase potřeba získat povolení.

I v této části metropole má v budoucnu být bezpečno. Oproti tomu jsou místa, nad jejichž ochranou hlavní město zlomilo hůl.

„Samozřejmě se uvažovalo o ochraně všech částí Prahy, ale technické řešení v některých lokalitách by bylo natolik náročné a nákladné a hlavně z pohledu ochrany krajiny problematické, že je nemůžeme uskutečnit,“ uvedl Wolf s tím, že před velkou vodou nebudou nikdy ochráněny Lahovičky a Lahovice na soutoku Vltavy a Berounky.

Bezpečí za 3,8 miliardy Do výstavby hrází Praha investovala již 2,6 miliardy korun, další půlmiliardu přihodil stát.

Letos je v rozpočtu na tento účel vyčleněna částka 500 milionů, příští rok, kdy by měly být všechny hráze dokončeny, dalších 210 milionů. Celkem tak ochrana Prahy před povodněmi spolkne 3,8 miliardy.

Přestože meteorologové určité obavy před náhlým zvýšením teplot a oblevou mají, vodohospodáři jsou klidní. „Nikdo nedokáže předpovědět, kdy to začne tát a jestli do toho bude pršet. Od začátku sněžení sledujeme zásoby vody ve sněhu a upouštíme přehrady na vltavské kaskádě,“ uvedla Petra Krainová z Povodí Vltavy. Největší přehrada Orlík je upuštěna o třetinu. Právě ta by měla zadržet případný nápor vody ze Šumavy.

* Sníh a povodně

V Česku je nyní tolik sněhu, že kdyby roztál, tak by celé území pokryl čtyřmi centimetry vody. Čtvrti chráněné před povodní: Modřany, Hodkovičky, Braník, Podolí, Vyšehrad, N. Město, Libeň, Karlín, Josefov, Smíchov, S. Město, Malá Strana, Holešovice, Bubeneč.

Zatím nechráněné čtvrti: Zbraslav, Radotín, Velká a Malá Chuchle, Troja, Sedlec.

Čtvrti bez ochrany i v budoucnu: Lahovice, Lahovičky.

INVESTICE DO HRÁZÍ

Zatím investováno 3,1 mld. Kč. Letos se investuje 0,5 mld. Kč. Investice příští rok 0,2 mld. Kč. Celkem 3,8 mld. Kč.

* Jak prožívají Pražané dlouhou zimu, kdy každý týden zasype ulice sníh?

MESSENGER Messenger Cityexpress Jan Falc říká, že jezdí s dodávkou, většinou od osmé hodiny ranní. „Včera to byla na silnicích standardní situace, která ukazovala, že silničáři zaspali. Silnice nebyly uklizené tak, jak měly být, postranní uličky vůbec. V Mezivrší v Braníku se kolem jedenácté dopoledne nedalo dostat nikam ani jedním směrem. Naštěstí jsou zákazníci trpěliví a chápou, že se zásilkami někde můžeme zůstat „viset“, a nereklamují třeba zpožděnou dodací dobu.

ZÁCHRANÁŘ Řidiči sanitek i ve sněhové kalamitě jezdí k pacientům v přijatelných dojezdových časech. Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové zatím v Praze nezaznamenali jediný případ, kdy by se nedostali k pacientovi kvůli sněhu. „Řidiči sanitních vozů mohou jezdit i jinudy než ostatní auta. Včera vyjížděli záchranáři do odpoledne asi k dvaceti úrazům způsobeným pádem na sněhu či ledu. Nejde ale o nijak dramatický nárůst,“ uvedla Ernestová.

POPELÁŘ Popeláři se v Praze se zásadními problémy v dopravě v letošní zimě prý nesetkali. „Jezdím v Praze 5. S vážnými problémy, že bychom se někam s autem nemohli dostat, jsme se však většinou nesetkali. I když stane se, že některé kopce sjízdné nejsou, pak musíme volat na dispečink, aby tam někdo zařídil zprůjezdnění. V takovém případě tam jedeme až druhý den. Jsou to spíš výjimky, včera jsme tohle řešit nemuseli, i když jsme vyjeli v pět ráno,“ popsal popelář Pavel Grill.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Autor: PETR ŠVEC

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí