Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
finbroker.jpg, 10kB

Kalendář

2010-0
Článek

PRAHA Verdikt, že dítě nemůže být do mateřské školy přijato, se dozví v Praze ročně stovky rodičů. Jak se s problémem vypořádají, je na nich -možností mají několik.

Ta první je, že matka či otec zůstanou s dítětem doma i v dalším školním roce a zkusí je přihlásit do mateřské školy o rok později. Minimálně v pěti letech věku dítěte jim školka vyhovět musí. Pokud se však s touto variantou řešení nechtějí smířit, pak musí hledat další řešení. Vybírat je z čeho - ale vždy to znamená sáhnout výrazně hlouběji do rodinné peněženky.

To je příklad soukromých mateřských škol. Děti neodmítají, jejich výhodou je, že do nich lze dítě nezávazně zapsat hned po jeho narození. Matkám se rozhodla v posledních letech vyjít vstříc také mateřská centra. Kromě hlídání, které v nich stojí okolo 50 korun na hodinu, nabízejí i různé školičky. I v tomto případě by se rodiče měli vejít do pětisetkoruny za dopoledne.

Od letošního července se „školičku“ chystá otevřít Klub dětí a maminek K2 v Praze 10. Zatím tam nabízejí provoz pouze třikrát týdně dopoledne. Cena za půlden je 400 korun. Dopolední hlídání předškolních dětí nabízejí také některé domy dětí amládeže, například ty, jež jsou v Praze 7.

A kdo nejčastěji rozšířených služeb různých zařízeních využívá? „Převážně k nám chodí menší děti, u kterých mají rodiče problém umístit je v mateřské škole,“ říká ředitelka Klubu dětí a maminek Karin Marquesová. Dodává, že matky kategorizovat nelze. Jejich služby prý využívají jak ty pracující , tak ty, které jsou doma.

Mateřská škola tak trochu jinak

Firemní mateřské školy jsou zatím výjimkou - podmínkou přijetí dítěte je zaměstnání rodiče ve firmě, která školku zřizuje. Má ji Raiffeisenbank, Krčská nemocnice (ta nabízí dokonce i noční hlídání), od nového školního roku otevře školku i Nemocnice Na Homolce a ČVUT.

Internátní mateřská škola v Zápolí nabízí rodičům hlídání jejich dětí od pondělí do pátku včetně nocí. Měsíční poplatek je 950 korun plus celodenní stravné 55 korun. Služba je poskytována výhradně rodičům z Prahy 4.

Kolik peněz vyčlenit z rodinného rozpočtu

Obecní mateřské školy

Měsíční poplatek se pohybuje v Praze průměrně kolem 500 korun (strop bývá kolem 1 000 korun). K tomu je nutné přičíst stravné, které za den představuje částku od 30 do 55 korun (například i v internátní týdenní školce v Praze 4 Zápolí) . V případě, že má dítě trvalé bydliště v jiné městské části nebo i mimo Prahu, než je mateřská škola, mohou být poplatky za školku vyšší, někdy až k 5 000 korun.

Soukromé školky

Nejlevnější mateřská škola tohoto typu v Praze si účtuje za měsíční pobyt dítěte 3 000 korun plus stravné. Častější jsou však školky, u kterých je třeba počítat s podstatně vyšším obnosem, nejčastěji kolem 17 tisíc korun, pokud dítě dochází do školky denně.

Mateřská centra

Hodina hlídání dítěte se v nich pohybuje okolo 50 korun. Některá centra vycházejí v Praze rodičům vstříc tím, že hlídání nabízejí po celé dopoledne a někde se plánují i celodenní hlídání v tzv. školičkách. U nich je třeba počítat s částkou od 250 do 500 korun za jeden půlden. Mateřská centra nabízejí i zvýhodněné ceny, pokud rodiče využijí více nabízených dní.

Profesionální chůva

Dítě se sice nenaučí soužití v kolektivu, nicméně kvalitní chůva mu za to nabídne řadu dalších pozitiv. Rodiče však musí počítat s tím, že za hodinu své práce bude účtovat zhruba 150 korun. Může mít i další požadavky.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha, 7. dubna 2010

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí