Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
ldprint.jpg, 6,3kB

Kalendář

2010-0
Článek

Svezte se Posázavským pacifikem, staví i na Zbraslavi!!

Nevíte, kam tuto sobotu vyrazit? Jestli se nebojíte, že budete mít nos od sazí, svezte se Posázavským pacifikem, staví i na Zbraslavi!! Nebo se na parní vlak alespoň můžete jít podívat na nádraží, kde by měl podle jízdního řádu stavět v 9:58, 12:07, 13:30 a 16:43. Pak se můžete projít do Zoo nebo na Závist. Pod Závistí je i dětské hřiště a nedaleko nádraží je také příjemná restaurace, snad tam už nyní je venkovní posezení.

Podle serveru www.pacifikem.cz totiž v sobotu 1. května 2010 uplyne na den přesně 110 let od chvíle, kdy byl uveden do provozu traťový úsek Jílové u Prahy – Skochovice. Tento spojovací úsek byl na trati 210 budován jako poslední. Stavba úseku byla zahájena až v lednu 1898, jelikož si jílovská radnice vyžádala změnu v projektu dráhy. Jílovští požadovali, aby byla železnice vedena co nejblíže městu. Proti tomu se však ohradil Kamenný Přívoz, od něhož se trať naopak vzdalovala. Vzájemný spor obou obcí nakonec skončil vítězstvím Jílového, které se navíc zavázalo pokrýt zvýšené náklady na stavbu tratě v jimi požadované trase. V úseku z Jílového do Skochovic bylo totiž nutné prorazit několik tunelů, nasypat vysoké náspy, vykopat zářezy, zhotovit desítky propustků a hlavně zbudovat kamenný viadukt Žampach. Ten se stal pro trať charakteristickým a společně s celým úsekem, patří mezi nejkrásnější místa na trati. Do provozu byl tento úsek uveden 1. května 1900.

Při této příležitosti připravily ČD, a.s. jízdy zvláštních historických parních vlaků ze stanice Praha-Braník do Jílového u Prahy a zpět. V čele soupravy historických vozů pojede parní lokomotiva 434.2186 vyrobená v roce 1917. Souprava vlaku bude sestavena ze soupravy dobových vozů. Ve vlaku bude umožněn nákup občerstvení a suvenýrů. Doprovodnou akcí bude výstava železnice v Posázaví umístěná v Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Od nádraží k muzeu bude zajištěna kyvadlová doprava autobusem na výstavu. Plakát s jízdním řádem na zvláštní vlaky si můžete stáhnout zde [388 kB pdf]. Další letáček s podrobnými informace a jízdním řádem na zvláštní vlaky si můžete stáhnout zde [372 kB pdf].

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí