Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
antik.jpg, 12kB

Kalendář

2010-0
Článek

Kudy z horka ven? Nejrychlejší řešení jak přemoci horko, pokud bydlíte na Zbraslavi. Stinné restaurační zahrádky, koupání, hřiště kde nepálí celý den slunce, tipy na procházky.

Když nemáte na zahradě bazén, ve kterém byste se mohli zchladit, ani si nemůžete pohovět na zahradě ve stínu pod stromy a sprchování studenou vodou doma v koupelně nepomáhá, můžete vyzkoušet jiné alternativy...

Na Zbraslavi je příjemné posedět s občerstvením nebo u jídla v některé ze sympatických stíněných restauračních a hospodských zahrádek, například v zámecké restauraci Kotva nebo vrestauraci U přístavu či Hospůdce u Chladů. Pokud si uděláte malou výpravu k lesní ZOO a hospůdce a penzionu U Chladů u vlakového nádraží, můžete si užít chládek také procházkou v lese, odkud si můžete při troše štěstí přinést (kromě klíšťat) i slušný houbařský úlovek.
U ZOO koutku je také možnost vlastního grilování, stačí si donést jídlo a nějaké vlastní grilovací potřeb a můžete posedět s rodinou nebo přáteli ve stínu stromů, nedaleko potoka.
Krátká procházka ve stinném Belvederu také potěší, ovšem vzhledem k tomu, že není příliš dlouhá, nám osvěžení dlouho nevydrží.
Další výbornou alternativou je návštěva cukráren na Zbraslavi, kdy se můžete příjemně ochladit studenou zmrzlinou ;-). V podvečer, když už tolik nepálí slunce, se můžete projít či projet po cyklostezce na pravém břehu Vltavy. Její začátek je u Mostu Závodu míru a pohodlně po ní dojdete či dojedete například až ke Žlutým lázním. Cestou můžete obdivovat okolní přírodu, zastavit se u stánků s občerstvením nebo obdivovat západ slunce.

KOUPÁNÍ A LELKOVÁNÍ KOLEM VODY

Bohužel, na Zbraslavi nemáme žádné veřejné koupaliště ani bazén a jelikož je Vltava po posledních deštích špinavá a rozvodněná, nemůžeme zamířit na její břeh, který je jinak výborně dostupný třeba podchodem z ulice U Loděnice nebo procházkou kolem vltavského břehu, kam se dostaneme podchodem u Veterinární kliniky z ulice U Malé řeky.
Sice nevíme, jak je to s koupáním v přehradě v nedalekém Vraném nad Vltavou, ale koupat se určitě můžete na Slapech, například na Nové Živohošti je voda čistá a její teplota je v současnosti právě přesně na koupání. Vykoupat se můžete i v přírodní nádrži Šeberák, kde je i nuda pláž, nebo v Motolském rybníce. Seznam všech pražských přírodních nádrží s aktuálním přehledem čistoty jejich vody najdete na stránce http://www.hygpraha.cz
Pokud dáváte přednost bazénům, můžete navštívit aquapark na Barrandově nebo bazény v Radlicích a Podolí, bazény i aquapark jsou dobře dostupné auty i MHD a informace o nich jsou snadno k nalezení na internetu.
Jako příjemná alternativa se jeví návštěva Klubu Lávka ve Skochovicích, kam se pohodlně dostanete autem nebo na kole. Při určité opatrnosti zvládnou cestu na kole po silnici i děti, kdy přejedete přes Most závodu Míru, projedete kolem vlakového nádraží přes Jarov a Vrané nad Vltavou po silnici až do Skochovic, cestu vám budou ukazovat směrovky. Pozor, po této silnici jezdí chvílemi větší množství aur, ale od křižovatky ve Vraném je již situace na silnici klidnější. V klubu se můžete občerstvit v místním baru a pro děti tu je připravené koupaliště. Koupání ve Vranovské přehradě je při dobré kvalitě vody možné.
Stejně tak se můžete osvěžit na Smíchovské pláži, kde se sice nemůžete svlažit koupáním, zato je tu ale pro děti hlídaný koutek a vy si tak můžete vychutnat klidnou chvilku pod slunečníky.
Ve Žlutých lázních je také možné najít stín a pokud je ve Vltavě voda čistá, můžete se tu i vykoupat a poté osvěžit u stánků s občerstvením.

KAM S DĚTMI (NA HŘIŠTĚ I JINAM)

Na Zbraslavi
Jedno z hřišť, která jsou na Zbraslavi chráněná před sluncem, je hřiště u Mostu Závodu míru nebo hřiště pod Závistí, kousek od vlakového nádraží. Je příjemné, že se dá u obou hřišť parkovat autem a hřiště jsou i dobře dostupná na kole. Jen zázemí v podobě WC u hřišť chybí.

Mimo Zbraslav
Dobře dostupná jsou dětská hřiště také v Radotíně nebo na Smíchově.
Stav dětských hřišť v Radotíně v parném létě a s ochranou proti sluníčku sice neznáme, ale hřiště na Smíchově (např.na Dětském ostrově) a na Petříně mají většinou alespoň částečný stín a výborné zázemí včetně tekoucí vody. http://www.prazskapetka.cz.
Skvěle vybavené je dětské hřiště a brouzdaliště ve Žlutých lázních, můžete tam pohodlně strávit třeba půlku dne a vaše děti pořád nebudou chtít domů. Zajímavá je i cesta do Žlutých lázní – kromě běžné dostupnosti MHD nebo autem přes Modřany nebo Jižní spojku se můžete do Žlutých lázní dostat příjemnou a rychlou cestou přes Vltavu. Když pojedete autobusem na Smíchov, vystoupíte na zastávce Lihovar a přejdete přes přechod na druhou stranu silnice k Vltavě. Po směrovkách se krátkou cestou dolů dostanete až k přístavišti u Vltavy, kde vás na druhou stranu, přímo do areálu Žlutých lázní, převeze malý parníček. Informace o přívoze a jízdní řád naleznete ZDE.

****************************************************************************
Máte svůj tip na to, kde a jak přežít na Zbraslavi i v jejím okolí pařáky, horka i vytrvalé sluníčko? Napište nám svoje tipy na náš redakční e-mail a my jej (na Vaši žádost i anonymně) uveřejníme v diskuzi, nebo můžete svůj tip vložit přímo do diskuze
****************************************************************************

*Poznámka: většina objektů mimo Zbraslav, vhodných k letním aktivitám, je většinou dostupná do cca 30, maximáně 45 minut na kole, autem nebo MHD.

KVALITA VODY KE KOUPÁNÍ
Kvalitu vody přírodních koupališť v Praze (Motol, Šeberák. atd.) zjišťuje Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Informace o jednotlivých přírodních nádržích a kvalitě jejich vody najdete na stránkách http://www.hygpraha.cz
Kvalita vody ve Vltavě - koupání ve Vltavě je celoročně na vlastní nebezpečí, neboť nelze dlouhodobě zajistit kvalitu její vody. Povodí Vltavy, telefon 221 401 111, e-mail pvl@pvl.cz.
Kvalitu vody v pražský potocích zajišťují Lesy hl.m. Prahy a informace získáte na adrese http://www.hygpraha.cz http://www.lesypraha.cz/index.php?cat=306

AKTUÁLNÍ ČLÁNEK z července 2012 najdete ZDE.
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí