Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
cyklo.jpg, 7,8kB

Kalendář

2010-0
Článek

Nastává letní revoluce v jízdních řádech MHDCestující MHD čeká ode dneška několik významných změn. Děti do deseti let už nemusí platit za MHD a dospělí si mohou přerušit platnost kuponů a ušetřit. Zároveň začínají výluky, které zkomplikují cestování.

PRAHA Rodiče dětí do deseti let se mohou těšit na to, že za své potomky ušetří. Ode dneška totiž platí, že děti do deseti let jezdí v městské dopravě zadarmo. Dosud měly jízdné odpuštěno pouze děti do šesti let.

Systém, který si z dětství pamatují například dnešní třicátníci, se vrací kvůli zavedení Opencard pro děti a studenty. Ti už si totiž nemohou kupovat papírové kupony, ale musí mít čipovou kartu.

Dospělí, kteří používají jako tramvajenku Opencard, si navíc budou moci přerušit během dovolené platnost svého ročního kuponu. „Tím vlastně zlevňujeme jízdné, protože ,neproježděné‘ dny se lidem připočítají do příštího roku,“ řekl náměstek primátora Milan Richter (ODS).

„Magické“ datum 1. červenec nepřinese lidem v metropoli jen radost z ušetřených peněz, ale řadu z nich zřejmě vystresuje: začínají totiž letní uzavírky. A zrušených linek, změněných tras nebo prodloužených intervalů bude o letošních prázdninách více než dost. „Je to jediná doba, kdy je vůbec reálné kvůli modernizaci zavřít vozovnu Motol,“ řekl Jan Šurovský, šéf Dopravní cesty Tramvaje Dopravního podniku.

Z Řep autobusem nebo vlakem
Cesta do práce se zkomplikuje například obyvatelům sídliště v Řepích. Výluka tramvají bude prodloužena z Řep až k Andělu, dosud byla uzavřena pouze trať z Motola do Řep.
„Doporučujeme všem obyvatelům sídliště, aby využívali vlak S65, který jezdí v pracovní dny v půlhodinových intervalech mezi sídlištěm a zastávkou Na Knížecí nedaleko metra Anděl,“ uvedl Filip Drápal, mluvčí firmy Ropid, která v metropoli sestavuje jízdní řády.
Oprava trati by měla být podle předběžných předpokladů hotova nejpozději do konce letošního září.
„Ze zastávek se bude pohodlněji nastupovat, budou vybaveny zábradlím či bezpečnostními prvky pro nevidomé. Pokud se ke stanici půjde přes dva jízdní pruhy, vybavíme ji semaforem pro chodce,“ řekl Šurovský.
Cestující v tramvajích si v létě v prostředcích městské dopravy vůbec „užijí“. Tramvaje totiž přestanou jezdit také mezi Karlovým náměstím a Lazarskou. Výluka potrvá do 23. července.

Změny se dotknou také sítě autobusových linek. Na řadě míst se musí cestující připravit na to, že „jejich“ linka nepřijede.

V průběhu prázdnin bude zrušeno hned šest autobusových linek městské hromadné dopravy.

Lidé se nedostanou například linkou 143 z Dejvic na Strahov nebo 182 z Kloboučnické na Lhotku. Zrušení linek se dotkne i příměstských autobusů.
Pražané se však nemusí bát, že zažijí v létě v městské dopravě pouze problémy.
Cestu z centra na Břevnov usnadní cyklistům lanovka. Nově totiž budou moci se svým bicyklem nastoupit do lanovky a nechat se vyvézt na Petřín.
„Jízdní kola se přepravují zdarma, ale v případě velkého množství cestujících může obsluha lanovky přepravu kol zakázat. Přednost mají vždy pěší cestující,“ řekl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Autobus už lidem neujede při přestupu před nosem Pohodlněji se bude pacientům cestovat také do IKEM. „Prodloužena bude linka 293 z Kunratic,“ uvedl Drápal. Delší trasu bude mít také linka 378, která pojede z Jenštejna až do Radonic.
Lépe propočítat a sestavit jízdní řády se Ropid rozhodl v Uhříněvsi. Tady se totiž často stávalo, že autobusy a vlaky na sebe nenavazovaly, cestujícím tak vlaky ujížděly „před nosem“ a lidé zbytečně cestovali do centra z Lipan nebo Benic déle.
„Zlepší se také přestupy z tramvají na autobusy v zastávce Nádraží Hostivař, kde by už lidem spoje neměly ujíždět,“ doplnil mluvčí Drápal.

Tramvaje
Anděl - Motol Tramvaje nebudou do 3. srpna jezdit z Anděla na sídliště Řepy. Cestující musí jet autobusy X9 z Knížecí nebo mohou jet vlakem S 65 ze Smíchova.
Karlovo náměstí - Lazarská Do 23. července oprava kolejí. Hradčany a Prašný most Kvůli opravě kolejí tramvaje nepojedou až do září.
Nádražní ulice Rekonstrukce kolejí tady 1. července končí a opět tudy začnou jezdit tramvaje.

Autobusy
Zrušené linky do 31. 8.
143 (Dejvická - Stadion Strahov) 182 (Sídl. Lhotka - Kloboučnická) 305 (Nám. Jiřího Berana -Hovorčovice) 343 (Polesná - Horoušánky) 451 (Mořina - Řevnice, náměstí) 465 (Chocerady - Chocerady, Samechov) 551 - 581 a další školní spoje na ostatních linkách Změny tras: 175 jede jen Florenc - Skalka 225 v provozu jen v trase Nové Butovice - Ciolkovského

Metro a vlak
Omezení intervalu Interval v metru bude až do konce prázdnin prodloužen ve všední dny ve špičce a v sobotu a v neděli.
Zrušení spoje Začne výluka na trati z Prahy do Kladna, která potrvá do 13. srpna. Jezdit nebudou vlaky S5 a R5 mezi Masarykovým nádražím a Dejvicemi. Důvodem je výstavba městského okruhu. Všechny vlaky od Kladna budou ukončeny v provizorní zastávce Praha-Gymnasijní nedaleko stanice metra A Dejvická.

FAKTA Novinky v MHD Lanovka Zkušebně dnes začne lanovka fungovat i pro cyklisty. Ti se budou moci vyvézt na Petřín i se svým kolem. Prodloužení linek Protažena bude linka 293 z Kunratic k IKEM a linka 378 bude jezdit z Jenštejna do Radonic. Změna zastávek Linky 108, 179, 225 nepojedou do zastávky Divoká Šárka a linky 129, 241, 243, 318 do E. Přemyslovny. 359 nepojede do zast. Suchdol. Lepší návaznost Sladěny budou intervaly linky 265 z Lipan a Benic s vlaky S9 a S29 v Uhříněvsi.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí