Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
kova.jpg, 8,2kB

Kalendář

2010-0
Článek

Výlet za historií Přemyslovců

Možná někdo vůbec neví, že Zbraslav je spojená se starobylým rodem Přemyslovců. Ale je to tak, a v kostele sv. Jakuba Staršího u zámku se o tom můžete dozvědět víc.


Když vkročíte do parku u zbraslavského zámku, uvítá vás příjemný klid a zeleň. Od té doby, co zámek opustila Národní galerie, sem moc lidí nechodí, všechno je zavřené. Až na kostel sv. Jakuba Staršího, kde se každou neděli od 14 hodin konají komentované prohlídky. A jsou opravdu zajímavé!

Během hodiny povídání se dozvíte něco o historii Zbraslavi a kostela, o králi Václavovi II., řádu cisterciáků i výzdobě kostela. A nakonec přijde lahůdka – v podlaze u vstupu do presbyteria opravdu spočívají ostatky krále Václava II. i jeho dcery Elišky Přemyslovny, což potvrdily výzkumy vědců. Kromě nich byli pohřbeni na Zbraslavi také další, méně významní členové rodu Přemyslovců.

Zbraslav zažila v minulosti hodně dobrého i zlého. První historická zmínka o ní pochází z roku 1115, Přemysl Otakar II. tu roku 1268 postavil lovecký zámek a u něho s největší pravděpodobností kapli sv. Jakuba. V roce 1292 tu jeho syn Václav II. založil klášter cisterciáků. Nechal zde vystavět mariánský chrám a určil ho jako místo pro královskou hrobku Přemyslovců.

Chrám tehdy patřil k největším v Čechách, bohužel další staletí a války mu nepřály, takže dnes už ho na Zbraslavi nenajdeme. Podle archeologických výzkumů stávala přemyslovská hrobka v místech, kde byla socha sv. Václava na koni. Ta už tady ovšem taky není… Z trosek kláštera se cisterciákům podařilo zachránit ostatky Přemyslovců a také gotický obraz legendární zbraslavské Madony. I ten můžete vidět při prohlídce kostela sv. Jakuba, který byl opraven a rozšířen v 17. století.

Kostelem provádějí Dana Ondrášková nebo Martin Šámal, po domluvě se zdejším duchovním správcem P. Petrem Kouteckým je možné uspořádat prohlídky i v jiný termín, stejně tak lze dohodnout prohlídku kostela sv. Havla. Zdejší farnost má webové stránky http://zbraslav.info/farnost/, tel. na P. Petra Kouteckého je 603 456 950.

(red)
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí