Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
foto-video.jpg, 10kB

Kalendář

2010-0
Článek

Protipovodňové zábrany chrání už i pražskou Zbraslav

Před povodněmi už je chráněná i pražská Zbraslav.

Kvůli technickým obtížím ale chrání obytnou zástavbou pouze před stoletou vodou, zbytek zábran v metropoli počítá se záplavami srovnatelnými s rokem 2002. Informoval o tom náměstek primátora Pavel Klega.

Část zábran tvoří betonové zdi, zbytek mobilní zátarasy, které budou postaveny až v případě hrozby záplav. Protipovodňová opatření na jihu Zbraslavi jsou dlouhá 1,35 kilometru a město stála asi 270 milionů korun.
Hráz, která není pouze na povrchu, ale je zahloubena místy více než osm metrů pod zem, začíná u kamenolomu a končí u mostu Závodu míru.

Zároveň magistrát dokončuje stavbu zábran na severu městské části. Ty jsou již také hotovy, pouze nebyly předány. Celkem za ochranu Zbraslavi zaplatila Praha 810 milionů korun.
Kromě betonových zdí z panelů a mobilních zátaras je součástí protipovodňových opatření také vysokokapacitní kanalizace a přečerpávací stanice.

S budováním ochrany proti velké vodě začala Praha již v roce 1997, zábrany měly metropoli ochránit před stoletou vodou. Po ničivých záplavách v roce 2002 bylo rozhodnuto bariéry zvýšit.
Protipovodňové zábrany tvoří mobilní hrazení, zemní valy, různé zdi a zídky, přečerpávací stanice a také úpravy kanalizace. Stavba mobilních hrazení trvá den a půl, v případě nouze lze ale práce dokončit asi za čtyři hodiny.

Po dokončení by bariéry měly být dlouhé 17,2 kilometru, mobilní opatření by z toho mělo tvořit asi 6,36 kilometru. Další kilometry ale představují například náspy železničních tratí nebo nábřežní zdi.
Praha dosud do vybudování ochrany proti velké vodě investovala 2,7 miliardy korun, celkem budou tato opatření stát asi 3,7 miliardy. Část peněz dostala metropole od státu. V roce 2002 přitom povodeň ve městě napáchala škody za 27 miliard korun.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/praha/clanek.phtml?id=676941
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí