Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
caklub.jpg, 12kB

Kalendář

2010-0
Článek

ZBRASLAVSKÝ JARMARK – trh jako za starých časů


(NEJBLIŽŠÍ: 18.9. od 8:00 do 12:00h a potom každých 14 dní!)

Dnešní pojetí nakupování má své výhody – autem dojedete skoro až k regálům v obchodě, tašku na odnos nákupu zajistí obchod, na jednom místě seženete všechno – od mražených knedlíků po ložní soupravu. Ale podle mnoha nadšenců pro trhy, které se v poslední době všude objevily jako Farmářské trhy, tento způsob nakupování zdá se býti poněkud bez poezie a důvěry.
Druhý zářijový víkend proběhl na Zbraslavi první farmářský trh. Pojmenovali jsme si ho Zbraslavský jarmark. Při jeho organizování jsme měli několik cílů:
 • mít možnost nakupovat jiným stylem a jinou kvalitu potravin, než nabízí supermarkety
 • velmi pečlivě vybírat prodejce s ohledem na znalost původu prodávaného zboží a jeho kvalitu
 • navázat na trhy, které na Zbraslavi pamatují naši rodiče a prarodiče
 • oživit další prostor komunitní akcí – jako místo setkání
 • spoluprácovat napříč Zbraslavskými organizacemi


 • Slavnostní – úvodní - Zbraslavský jarmark měl veliký úspěch. Děkujeme proto všem, kteří se spolupodíleli na jeho organizaci (MČ Praha-Zbraslav, Zbraslavská kulturní společnost, ZŠ Vladislava Vančury, Restaurace Škoda lásky, Cukrárna Na náměstí, tým dobrovolníků z Pexesa pod koordinačním vedením Jany Handrejchové a všichni laskaví prodejci).
  Podle počtu rozdaných informačních letáků odhadujeme, že se ho zúčastnily asi tři tisíce lidí. Většinou místních, ale přibližně ze čtvrtiny i z blízkého okolí. (Svou návštěvou nás dokonce poctily a chválu této „společensko - praktické“ akci vyjádřily i zástupkyně Klubu Amerických dam - organizují se při Náprstkově muzeu a jako iniciativa existují již 140 let).
  Bylo milé potkávat nakupující jako na procházce, s košíky plnými zeleniny, bylinek a čerstvých potravin. Bylo příjemné slyšet „dobrý den, sousede“, stejně jako si nechat vyprávět vzpomínky pamětníků o jejich zkušenostech s trhy na Zbraslavi - kde se konal koňský trh, jak bylo možné v pondělí na trhu koupit za padesát haléřů „štěstíčko“, kde měl kdo prodejní místo.
  Věříme, že se nám podaří tento zajímavý projekt „zakotvit“ v našich všedních dnech a sobotní nákup „polidštit“ do příjemné atmosféry. Jistě nám k tomu napomohou i vaše komentáře, připomínky, kritické poznámky, anebo přímo zapojení do organizace, které velmi uvítáme. Máte-li chuť přispět k vylepšení jarmarků, anebo získat podrobnější informace, najdete je na www.zbraslavskejarmarky.cz.
  Farmářské trhy a jarmarky se v poslední době staly úspěšným fenoménem. Mohou být proto využity jako součást volební kampaně pro různé kandidující strany. Proč ne. Ale laskavý návštěvník jistě tuto situaci pozná a dobře rozliší. Zbraslavské jarmarky, jak je vnímáme – s ohledem na výše uvedené cíle – se uskuteční v těchto termínech: 18.9. a dále každých 14 dní (2.10., 16.10., 30.10., 13.11.) vždy na Zbraslavském náměstí od 8 do 12 hodin.

  Těšíme se na další setkání na trzích či během jiného našeho projektu, Realizační tým Rodinného centra Pexeso
  www.pexeso.org.
  (c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí