Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
accord.jpg, 6,5kB

Kalendář

2003-0
Info
Magistrát: Plynové masky pro Pražany jsou sice staré, ale funkční <<

Plynové masky pro Pražany jsou sice až 30 let staré, ale stále plně funkční. Podle šéfa magistrátního odboru krizového řízení Rostislava Gutha se totiž jejich kvalita každých osm let kontroluje.


V případě války by však na masku neměli nárok všichni obyvatelé hlavního města. Připraveny jsou jen pro lidi do 18 let a pro pacienty či pracovníky zdravotních a sociálních zařízení, řekl dnes ČTK Guth. Ostatní si masky mohou koupit ve speciálních prodejnách, jejichž adresy jsou na internetových stránkách magistrátu.

Revizi plynových masek provádí olomoucký opravárenský závod ministerstva vnitra. "Kontrolujeme každou masku podle platných norem, špatné vyřadíme, ostatní plně opravíme. Mohu se za ně zaručit," řekl dnes ČTK ředitel závodu Metoděj Tunys.

Olomoucká firma prověřuje funkčnost plynových masek i dalších prostředků individuální ochrany z celé republiky. Vedle ochranných masek CM4 a CM3 pro dospělé kontroluje i kvalitu dětských plynových masek a dětských vaků a kazajek. U plynových masek vyměňuje hlavně vdechovací a vydechovací ventily, občas se ale objeví i zpuchřelá guma. "Je to kvůli špatnému skladování, na masky totiž nesmí dlouhodobě svítit slunce," podotkl Tunys. V případě, že skladníci dodrží podmínky, garantuje, že i staré masky budou nadále plně funkční.

Vedoucí strašnické prodejny specializované na individuální ochranné pomůcky dnes ČTK řekl, že by byl schopen v případě nenadálého konfliktu uspokojit poptávku řádově stovek lidí. Potom podle něj vše záleží na výrobci, jak rychle by byl plynové masky schopen vyrábět. Prodává moderní plynové masky, podle něj ale ani ty staré nejsou špatné. "Většinou jsou podhodnoceny," míní. V souvislosti s válkou v Iráku větší zájem nezaznamenal. Rozhodně ne takový jako po teroristickém útoku na newyorské mrakodrapy, dodal. Průměrná cena nové masky se podle něj pohybuje kolem 2000 korun.


(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí