Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
septima.jpg, 9,3kB

Kalendář

2003-0
Info
Pětisetleté vody se Praha nebude muset do tří let bát
PRAHA Hlavní město bude do roku 2006 chráněno před pětisetletou vodou. Uvedl to včera primátor Prahy Pavel Bém. Protipovodňové zábrany budou postaveny s rezervou 30 cm na maximální hladinu srpnové povodně. Letos magistrát na tato opatření vyčlenil 400 mil. Kč. Dalších 900 milionů až miliardu korun poskytne v příštím roce.

"Protipovodňová opatření budou sahat od Zbraslavi po Sedlec a dosáhnou délky 20 kilometrů," řekl náměstek primátora Jan Bürgermeister. Protipovodňová opatření se budou stavět v sedmi etapách. Nejdříve na řadu přijde Malá Strana, potom Karlín a Libeň, následovat budou Holešovice, poté oblast Výtoně, Podolí a Smíchova, dále Zbraslav a nakonec Troja.
Právě zábrany proti velké vodě jsou jednou z podmínek developerských firem, které chtějí investovat v nejvíce postižené pražské čtvrti, Karlíně. Konsorcium firem Investoři pro Prahu 8 předpokládá do této oblasti investovat 25 až 30 miliard korun. Peníze pocházejí například z Rakouska, Německa, Francie, USA, Belgie, Velké Británie či Itálie.
Například developerská společnost Real Estate Karlín Group počítá do pěti let s investicemi až 12 miliard korun. Postavit by chtěla více než než 80.000 metrů čtverečních kancelářských ploch a 88 až 100 atypických bytových jednotek. Celkem chtějí firmy v Karlíně během pěti až sedmi let postavit 220 tisíc metrů čtverečních kancelářských, obchodních, zábavních a bytových prostor. "Mezi hlavní priority obnovy Karlína patří vedle protipovodňových opatření i opravy inženýrských sítí, dopravní infrastruktury, bytového fondu a podpora malého a středního podnikání," uvedl ministr pro místní rozvoj Pavel Němec.
V Karlíně a Libni si zábrany proti velké vodě vyžádají zhruba 165 milionů korun. Opravy inženýrských sítí se zatím počítají na 730 milionů korun. Opravy dopravní infrastruktury se odhadují na téměř 7,7 miliardy korun. Více než čtyři miliardy korun si vyžádají opravy domů a bytů.
(ČTK)

Zdroj: Metro
Datum vydání: 11.4.2003
Podtitulek: Protipovodňové zábrany by měly dosáhnout délky dvaceti kilometrů
Autor: ČTK
Rubrika: titulní strana
Strana: 1

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí