Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
kova.jpg, 8,2kB

Kalendář

2004-1
Info
Zbraslavské hodiny po mnoha letech opět tikají

Neskutečné se stalo skutečným a hodiny na kostele mistra Jana Husa církve československé husitské, které byly dlouhé roky mimo provoz, opět ukazují správný čas.
Mnoho let člověk vídával na těchto hodinách čas 9:17, kde se ručičky hodin jednoho dne zastavily a od té doby mnoho let stály.

A jak se to vlastně stalo, že hodiny opět fungují?
Zasloužilo se o to neziskové občanské sdružení SouthPrague.Net, které již několik let působí právě na Zbraslavi, v Radotíně, v Lipencích a v přilehlém okolí. Sdružení v současné době čítá cca 300 členů a mimo jiné se svou činností zaměřuje také na spolupráci s jinými neziskovými subjekty. A právě to je vlastně příčinou toho, že hodiny opět fungují. Sdružení se totiž rozhodlo, že se pokusí dát tento kostel, kostel mistra Jana Husa do pořádku, jak si to zcela jistě zaslouží. Již před delší dobou členové sdružení provedli úklid a opravu kostela, aby zamezili jeho ničení ptactvem. Ptáci vnikali do věže kostela, poškozovali ji a bohužel zde také často umírali. Sdružení provedlo jednak celkový úklid kostela, ale i taková opatření, aby ke vnikání ptactva do věže kostela již nemohlo docházet. Ale tím aktivita sdružení ve prospěch kostela neskončila a tentokrát se členové sdružení rozhodli, že provedou opravu hodin na kostele. Po mnoha hodinách, ve svém volném čase a zcela bez nároku na odměnu dokončili úspěšně svoji práci a hodiny opět fungují.
Více informací o občanském sdružení SouthPrague.Net najdete na adrese http://www.southprague.net


(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí