Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
elektro-opravy.jpg, 7,9kB

Kalendář

2002-1
Článek

Dr. Jekkyl a pan Hyde

Nebýt povodní a povodňové polemiky, kterou přinesly říjnové Zbraslavské noviny, vůbec bychom nepřišly na to, že Zbraslav má svého pana Hyda. Doposud jsme znali jen z literatury tu hrůzostrašnou figuru. Doma je Dr. Jekkyl milý, věnuje se přátelům a pomoci potřebným lidem - je tedy tím, za koho jej považujeme. Nikdo by neuvěřil, co se s ním může stát... Na ulici pod pláštíkem noci, když předtím provede pokus na vlastní osobě, se Dr. Jekkyl převtělí do pana Hyda - změní se v bytost páchající zlo!

Jednu zvláštnost má ten pan Hyde ze Zbraslavi - u něj je to naopak. Na veřejnosti milý, rozevlátý, s typickým černým baretem. Když jej potkáte, jak jde s dcerou Aničkou, tvoří spokojenou dvojici. Doma však, ve svém domě s rybou nad vchodem, se mění ve škrtiče nájemníků. Bez ohledu na tuto skutečnost, ve které se zásadně liší od svého anglického vzoru, je jeho chování společensky stejně nebezpečné. Říjnové Zbraslavské noviny přinesly původní reportáž s obrazovým svědectvím a výpovědi osob, které s Hydem-Rybou přišly do styku. Ojev pana Hyda je pro naše město, které až na povodně žije bez větších senzací, událostí číslo jedna. Čtenáře jistě zajímají další podrobnosti tohoto objevu. Měla by být po zásluze oceněna odvaha těch, kteří podstoupili nemalé riziko a Hyda usvědčili. Většího uznání si snad může zasloužit jen objev lochnesské příšery anebo vykopání štěchovického pokladu.

Na hrůzné nebezpečí jako první upozornil čtenáře Zbraslavských novin Aleš Háněl. Byl to totiž on, kdo objevil dům, kde se Hyde-Ryba skrývá. Nebylo to pro něj nijak obtížné - Hyde byl v minulosti jeho učitelem a on dokonce jeho předním žákem. (Účastnil se Hydových nebezpečných pokusů, které prováděl s nejlep-šími žáky zbraslavské školy přímo ve svém bytě - šlo o „klub chytrých dětí", kterým se Hyde ve svém volném čase věnoval.) Aleš Háněl ve svém článku psaném spolu s Karlem Tejkalem upozorňuje na přetrvávající nebezpečné pokusy Dr. Ryby. Dr. Ryba coby vizionář promýšlí opatření, která by mohla zvýšit ochranu města před velkou vodou. Když si Aleš Háněl uvědomil, že by jeho odpor k vizím mohl být dán do souvislosti s Dagmar Havlovou (její nadace Vize 97 darovala městu příspěvek na obnovu knižního fondu zatopené knihovny) šel upřímně do sebe. Vize, bohužel, vadí i Kateřině Svobodové, která v nich vidí znevažování poctivé práce rukou. Chtěla by, abychom se všichni sešli při nakládání jednoho veřejně prospěšného kontejneru a v obci pak zavládl hluboký mír.

Významný podíl na velkém objevu má ing. Václav Ott, který si ke své pátrací akci přibral svoji ženu Marii. Jejich objev by měl být předán veřejnému ochránci práv - na základě výpovědi nájemníků objevili v Hydově domě právní chování, které klasifikovali jako omezování svobody. Co když Hyde, který se nezastavil ani v době povodní a škrtil svobody nájemníků, bude příště schopen konat daleko horší věci? Pan Ott však prostě a jednoduše nepostřehl, že škrtičem práv a svobod, v období o kterém píše, byl předseda vlády Vladimír Špidla na základě vyhlášky o stavu nouze. Vina pana Hyda je v tom, že je majitelem domu a má tedy více povinností než jeho nájemníci. Nejen ve stavu nouze, ale i jindy mají majitel a nájemník před tváří té dámy se zavázanýma očima odlišnou roli, měli a mají i odlišnou sumu starostí a povinností. Pan Ott čtenářům Zbraslavských novin současně sděluje svoji obavu, aby Hyde byty uvolněné nájemníky, kteří prchnou v panické hrůze, nepřestavěl na nové a větší laboratoře pro své obávané pokusy.

Lví podíl na odhalení toho, že Dr. Ryba je zbraslavský pan Hyde, má pan Vladimír Novotný z Baní. Ten dokládá, že touha trápit nájemníky, kteří obývali dům v době, kdy měli povinnost se evakuovat, se přenesla i na rodinu, která byla tou dobou na dovolené. Tehdy Dr. Ryba vyšel ze svého domu a přímo na místním úřadě se převtělil v pana Hyda, aby zde pod pohrůžkou žádal vystěhování ubohé rodiny. Pan Novotný se ani trochu nenamáhal pochopit situaci. Dr. Ryba chtěl svým bývalým nájemníkům (nájemní smlouva zanikla spolu se zatopením bytu) zajistit náhradní ubytování. Také jej zajistil, i když ne s pomocí těch, kteří se tím tehdy úředně zabývali. Během povodní na ně myslel a cenné věci z jejich bytu vynesl, a tak zachránil (na což jejich sousedé nájemníci neměli ani pomyšlení). Pan Hyde byl však s postupem místního úřadu velmi spokojen - namísto, aby lidem v nouzi pomohli, hledali nejrůznější záminky, jak jim pomoc odmítnout!

Objev pana Hyda se stal námětem debat, někdo oceňuje zásluhy objevitelů, jiný se ptá, co je to za lidi. Jsou to ti, pro které lhát nebo účelově překrucovat fakta, je přitažlivá věc. Škoda jen, že se vše odehrává v době, kdy bychom své úsilí mohli a dokonce měli napřít nějakým pozitivním směrem. Je tu ale ještě jedna osobní otázka: Jak postupovat proti šiřitelům zlovolných pomluv? Co takhle připravit jim jemný aspik podle starého francouzského receptu:

Vem arzenik a olovo tam vlej, posyp sírou, co se svařilo tu,
nehašeným to vápnem zamíchej, pak rozkrájej tam propocenou botu
a z baby tam vetři nečistotu;
z malomocného opatři si hlen, žluč z vlků, lišek, jezevců a fen,
s utrejchem svař to, zalej do aspiku, aby to bylo hodně ostré jen,
a škvař v tom jazyky svých klevetníků!

Jiří Ryba

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí