Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
caklub.jpg, 12kB

Kalendář

2003-0
Článek

Z pohledu strážníka

Ve středu 7. května jsem se zúčastnil pietní akce v Lahovičkách, pořádané k uctění památky padlých občanů Lahoviček a Lahovic ve druhé světové válce. V tento čas akt zcela pochopitelný a správný. Bylo však veřejně známo, že akce bude zneužita k prosazení jiných zájmů. Jedná-li se o požadavky oprávněné nechci posuzovat. Nelíbí se mi však jako člověku, když se využívá smrt našich předků k prosazení jakýchkoliv zájmů. Vždyť v minulosti jsme si tuto manipulaci všichni zažili do sytosti. Tři zbraslavští strážníci, vzhledem k pracovním povinnostem, byli zcela pochopitelně u toho. Docela mě zamrzela slova řečníků, kteří nás přirovnávali k policii totalitního režimu. Věřte, že jsme nezapomněli, jaké hrozné neštěstí postihlo Lahovice , Lahovičky a další obce. I já jsem byl mezi těmi strážníky kteří pomáhali a do Lahovic a Lahoviček jsem vozil humanitární pomoc. Nerad vše připomínám, ale vše mi tento den živě připomněl. Činnost našich strážníků byla jasná od samého začátku. Odvrátit nebezpečí, které hrozilo při případném vstupu davu na dálnici a pokud možno ochránit nic netušící řidiče, ale i protestující občany. Zbraslavští strážníci byli přímo mezi davem a „na infarkt“ rozčílenými řidiči. Jsem moc rád, že nakonec nedošlo k žádnému zranění a dopravní nehodě a byl ušetřen i starší pán, kterému se nám podařilo pomoci, protože nemohl jít tak rychle jako dav a uvízl mezi již jedoucími automobily. Neznámý pán nebyl zas tak neznámý, pamatuji si, že voda mu přinesla mimo jiné na zahradu velké množství dřeva.

Podle reakcí občanů při řešení přestupků je možné vycítit jakýsi rozpor v názorech na postihy porušování zákazu stanoveného dopravní značkou B 32 (jiný zákaz – průjezd zakázán) v Kaškově ulici (U stromečku). Setkáváme se s dvěma protichůdnými názory. Jedni hovoří o tom, že konečně věc řešíme a jsou pro stálý dohled, zatímco druzí se domnívají, že zbytečně „buzerujeme“ a chceme, aby se nesmyslně jezdilo přes náměstí. Pokusím se odpovědět na oba názory. Porušování zmíněného zákazu můžeme díky novelizaci některých zákonů řešit efektivněji, než tomu bylo v minulosti a to na místě. Proto ke spokojenosti občanů bydlících v této ulici a těch kteří ctí pořádek a pravidla silničního provozu jsme více vidět. Není však možné dohlížet jen v ulici Kaškova, protože je nutné se zabývat spoustou jiných, a třeba i závažnějších problémů na Zbraslavi. V mezích našich možností se budeme i nadále tímto problémem zabývat.

Koncem měsíce dubna byli zbraslavští strážníci úspěšní. Naší hlídce se podařilo v nočních hodinách zajistit v ulici U Národní galerie pachatele trestného činu. Strážníci přistihli výtečníka jak se před nimi ukrývá v kradeném autě. Pachatel byl omezen na osobní svobodě a předán Policii České republiky.

Těšíme se na nezbytnou spolupráci s občany a předem za ní děkujeme. Telefon na služebnu detašovaného pracoviště Městské policie Zbraslav je 257921146. Obvodní ředitelství Prahy 5 má telefon 257322025, 257000877 nebo je možno volat na linku tísňového volání 156. Od poloviny pak mohou občané Zbraslavi kontaktovat své okrskáře prostřednictvím mobilního telefonu, který zapůjčila městská část Zbraslav. Telefonní číslo je 777 156 656.

strážník okrskář L. Kožíšek

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí