Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
foto-video.jpg, 10kB

Kalendář

2003-0
Článek

Slavnosti Elišky Přemyslovny

(malý kulturní cyklus věnovaný památce poslední Přemyslovny
pohřbené v kostele svatého Jakuba Staršího)

Slavnosti si kladou za cíl připomenout Zbraslav jako pohřebiště českých králů a zvýšit atraktivnost města upozornit na něj jako na místo, kde se stále něco zajímavého děje.

 

O interpretech…

Jaroslav Hutka (1947)

V úterý 20. května odvisílala ČT portrét tohoto dnes již legendárního písničkáře. Hutka je výraznou hudební osobností – má minulost člověka, kterého nenáviděl komunistický režim a přítomnost emigranta, který se vrátil žít zpět domů. Je svébytným autorem i občanem – odmítl například hrát na rozloučenou presidentu Havlovi (očekávalo se, že zahraje slavnou píseň Havlíčku Havle), ale na koncert na Zbraslavi se těší…

 

Jaroslav Tůma (1956)

Náš přední varhaník – na letošním Pražském jaru zahrál dva samostatné koncerty. Vystupuje čato v zahraničí, nahrál řadu CD, působí též jako pedagog na pražské Akademii muzických umění. Jako sólista se věnuje renesanční, barokní a raně klasicistní hudbě. Rád koncertuje na historických nástrojích nebo jejich kopiích. Právě pod jeho záštitou probíhá obnova unikátních zbraslavských renesančních varhan.

 

 

O zbraslavských kostelích…

kostel svatého Jakuba Staršího

Kostel je barokní stavbou a i jeho výzdoba je převážně barokní. Je v něm umístěna významná památka českého gotického umění – známá Zbraslavská madona a Štursova socha Přemysla Oráče. V neděli 23. června 1991 byly do hrobu zbudovaném v lodi kostela pietně uloženy ostatky Elišky Přemyslovny (Václava II. a dalších Přemyslovců), které na Zbraslavi původně do roku 1420 spočívaly v gotickém Mariánském chrámu.

 

Husův sbor

Kostel byl přestavěn z nepoužívaného barokního špejcharu na základě projektu architekta Vachaty, stavba byla dokončena v září 1939. Na přestavbě se značnou měrou podílel tehdejší starosta Zbraslavi Václav Vejvoda. Jedná se o ukázku českého předválečného funkcinalismu. Kostel má zajímavou vnitřní výzdobu – renesanční oltář, kopii sochy ukřižovaného Krista z Týnského chrámu, dvě zastavení Křížové cesty (Kalvárie a Pieta) od Františka Stádníka a je v něm umístěna i kulturní památka – zbraslavské renesanční varhany.

 

 

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí