Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
autoskola.jpg, 11kB

Kalendář

2003-0
Článek

 Tisková zpráva Národní galerie v Praze ze dne 10.6. 2003

V roce 2002 oslavilo Kocianovo kvarteto 30. výročí svého založení. Soubor byl založen v roce 1972 a svým názvem se hlásí ke slavnému českému houslovému virtuózovi Jaroslavu Kocianovi (1883-1950). Do dnešních dnů absolvoval soubor přes 2500 koncertů ve třiceti zemích světa. Kocianovo kvarteto patří k nejlepším českým komorním ansámblům. Jeho umělecká činnost je oceňována nejen v našem koncertním životě, ale zejména v zahraničí, USA, Kanadu a Japonsko nevyjímaje. Soubor se soustřeďuje kromě světového repertoáru velmi intenzivně i na hudbu 20. století, kterou se snaží prosazovat na koncertních pódiích. Vznik některých děl byl souborem přímo inspirován. Kocianovo kvarteto se tak stává zasvěceným interpretem hudby našeho věku, což je vysoce oceňováno odbornou veřejností.

Pozoruhodná je ovšem diskografie tohoto ansámblu, která čítá již téměř pět desítek CD. Pro japonskou firmu DENON nahráli Kocianovci deset vrcholných kvartetů W. A. Mozarta a čtyři poslední kvartety Dvořákovy, pro německé ORFEO Haydnovy „Sluneční“ kvartety a kvartetní dílo Fibichovo, pro SUPRAPHON kvartety E. Schulhoffa. Od roku 1996 je Kocianovo kvarteto v exkluzivním zastoupení francouzské firmy PRAGA DIGITALS (distrib. Harmonia Mundi). Většina nahrávek pro tuto firmu byla vysoce hodnocena především prestižními francouzskými, anglickými a holandskými odbornými časopisy. Mezi největší úspěchy těchto nahrávek patří souborná nahrávka kvartetů P. Hindemitha, za níž Kocianovo kvarteto obdrželo cenu Grand Prix du disque de l´Académie Charles Cros v roce 1997. Nejvyšší ocenění získalo i souborné nahrání komorního díla H. Krásy, P. Haase a V. Ulmanna, skladatelů židovského původu spjatých úzce s naší kulturou, kteří nepřežili nacistické koncentrační tábory. Nové tituly pro rok 2003 obsahují Kvarteta op. 34 a 80 od A. Dvořáka, Klavírní kvintety E. Blocha a Smyčcový sextet N. Rimského-Korsakova.

V této sezóně vystupuje Kocianovo kvarteto v Thajsku, Francii, Švýcarsku, Řecku, Rakousku, Španělsku a Japonsku. V rámci svého jubilea vystoupilo v prestižních koncertních sálech, jako např.v Library of Congress ve Washingtonu, v Tokyu, Torontu, v Concertgebouw Amsterdam, Salle Gaveau v Paříži, na Festivalu v Montpellier a v Bangkoku.

 

 

 

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí