Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
autoskola.jpg, 11kB

Kalendář

2004-0
Článek

Proč odbíjí zbraslavský zvon každou hodinu dvakrát

Za dob dávných, kdy v zemi vládl král a Zbraslav byla ještě malé městečko, odsoudili mladého Martina k trestu na hrdle za vraždu své milenky. Martin marně přísahal, že je nevinný. K uškrcení došlo blízko místa, kde se oba milenci tajně scházeli, a dívka byla v pokročilém stádiu těhotenství. Nikdo mu nevěřil, důkazy se zdály být příliš jasné.

Rozsudek bude vykonán v poledne na kopci Havlíně. Davy zvědavců se sbíhají okolo oprýskané šibenice, není každý den posvícení. A už ho vedou! Nešťastný otec však napjatě vyhlíží od Prahy královského posla s pro syna vyprošenou milostí. Oprátka ve větru se houpe, během chvíle obepne Martinův nevinný krk. Jestli posel nedorazí než zvon na kostele odzvoní dvanáctou, dokoná mistr popravčí dílo slepé spravedlnosti.

Velká ručička na dvanáctce věstí krutý konec a zvoník začíná zvonit, když se na prašné cestě od Lahovic posel konečně objeví. To nemá šanci stihnout. Nikde není napsáno, jak dlouhý čas má být mezi údery zvonu, ale dvanáct je dvanáct, takže i když to zvoník protahuje, posel teprve míjí klášter, když odbila dvanáctá. Jaké to překvapení nad třináctým úderem! Zvoník zvonit nepřestává a shromážděný dav zmerčí královského posla. Tryskem se blíží k popravišti a už předává katovi listinu s milostí. Odezněl čtyřiadvacátý úder - dílo spiklenců je překaženo a otec vítá osvobozeného syna, jehož nevina byla později prokázána.

A na památku této události odbíjí na Zbraslavi zvon každou hodinu dvakrát.

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí