Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
cyklo.jpg, 7,8kB

Kalendář

2004-0
Článek

Počátky slovanského osídlení u nás

První tisíciletí našeho letopočtu je charakteristické tzv. stěhováním národů, kdy docházelo ve větší míře k hromadným přesunům větších etnických skupin. Podle pověsti byl příchod bájného praotce Čecha na horu Říp počátkem slovanského osídlení na našem území.

Slované k nám přišli z východu a byli to především zemědělci, takže místo u soutoku dvou řek chráněné od jihu strmými skalisky bylo osídleno velmi brzo. Stavěli si obydlí zahloubená 0.5m do země s udusanou podlahou, košatinovými stěnami a doškovou střechou. Ke každému obydlí patřívala dobře izolovaná jáma na obilí. Takto se na území Zbraslavi bydlelo v 8. - 9. století, jinde ještě o 400 let později. V 9. století se začínají budovat nezahloubenné stavby srubového charakteru s kamennou podezdívkou.

Při stavbě silnice z Lahovic do Radotína bylo z této doby objeveno největší pohřebiště v Čechách. Mrtví leželi na zádech s rukama podél těla hlavou směrem na západ. Hroby byly označeny kameny, v některých se našly zbytky prken pod nebožtíkem, šperky, křesadla, náušnice, korále, nádoby na vodu, ...
Další větší pohřebiště bylo objeveno při výkopech na Zbraslavském náměstí. Proto usuzujeme, že zde Slované sídlili už velmi brzo.


Kudy asi vedly první cesty

V souvislosti s trvalým osídlením okolo řek musely vzniknou první ustálené cesty a brody. Jedna z nich vedla z Prahy přes dnešní Modřany, Komořany, Závist, kde byl v místě návsi brod přes řeku, pokračovala dnešní ulicí K Přístavišti ke "stromečku" a okolo křížku Košíkářskou ulicí nahoru. Tam byla odbočka na Havlín a pokračovalo se dnešní Žabovřeskou ulicí až k Peluňku, kde byl další brod, nebo na Baně kolem kapličky v ulici K Vejvoďáku, potom kolem dnešní zastávky autobusu do lesa okolo další kapličky cestou, kde je dnes značena turistická trasa.
Další cesta vedla z Pražského hradu přes Butovice, Holyni, Slivenec a Radotín k brodu přes Berounku, poté se ulicí Na Vrškách připojila na dnešní Žabovřeskou.
Kdo si chtěl cestu od Jíloviště ke zbraslavskému brodu zkrátit, vedla tu trasa dnešními ulicemi El. Přemyslovny, V Bílce a B.Stárkové až k brodu. Záběhlice byly patrně připojeny k Žabovřeskům cestou dnešní Kamínkou a k brodu dnešní ulicí Žitavského - tehdy ještě mezi loukami a poli.

 

 

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí