Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
kova.jpg, 8,2kB

Kalendář

2004-0
Článek

Žádné překvapení od Jiřího Ryby – soudruha učitele

Stalo se již místním koloritem, že cokoli se stane na Zbraslavi a není po chuti Jiřímu Rybovi je vydáváno jako špatné a hloupé. Již jsem si mnohokrát řekl, nechám to být, mávnu nad tím rukou, nenechám se znechutit. Ale jsou meze, které by se neměly překračovat.

Přijde mi přímo nestoudné, aby do husákových dětí dnešní generaci třicátníků nadával kádr, který v dobách tuhé normalizace tyto husákovy děti vyučoval na základní škole občanské výchově! Pokud má Jiří Ryba problém s tím, jak se chovají a smýšlejí dnešní mladí ve vedení obce, měl by se zamyslet, co je v osmdesátých letech učil a naučil. Co bylo v učebnicích, které měli při jeho hodinách na lavicích? A odmítám výmluvy, že pouze dodržoval osnovy či byl pokrokový a již tehdy podrýval komunistický režim. Pokud nechtěl, nemusel přece učit. Mohl se svobodně rozhodnout. Na rozdíl ode mě, který si v roce 1989 svobodně vysokou školu vybírat nemohl… Takhle se stal Jiří Ryby součástí nomenklaturní mašinérie, která nám všem sdělovala o vedoucí úloze strany. I jeho jsme přece oslovovali „soudruhu učiteli“, bez ohledu na to, zda byl či nebyl členem strany.

A k říjnovým zbraslavským novinám… Jak je ve všech sdělovacích prostředcích běžné – informují o všem důležitém. Protipovodňové problematice je věnován redakční text a jsou uvedeny odkazy na všechny plnohodnotné informační zdroje. Jeho abdikační dopis nebyl otištěn, protože s tím nesouhlasil adresát. Část programu Babího léta v novinách nebyla, protože inzerovala akci, o které neměl vlastník objektu ani tušení. No a o tom, že měnil program a termíny své akce v den zahájení tisku a bylo mu bez řečí vyhověno, raději taktně mlčí. A jeho dlouhatánské stýskání nad poměry? Redakční rada se rozhodla v duch rozhodnutí rady města již dávno podobné poloosobní polemiky nepublikovat. Pak by se totiž v novinách donekonečna dohadovalo, kdo jsou a kdo nejsou husákovy děti a kdo je na základní škole deformoval. Drtivé většině čtenářů je jistě milejší skvělá reportáž ze závodu veteránů. A my si dál můžeme blbnout na netu, v močále černém...

 

Karel Tejkal, zastupitel MČ Praha – Zbraslav a předseda redakční rady Zbraslavských novin

 

 

PS: Nějak nechápu, když panu Rybovi prý tolik záleží na věcech veřejných a do zastupitelstva se musel dostat díky opakované abdikaci členů kandidátky US-DEU, proč najednou střídá v poločase? Sebesofistikovanější výmluva tady nepomůže. Jak že to zpívá Jarek Nohavice ve svém skvělém Milionáři o utíkání z boje?  

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí