Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
caklub.jpg, 12kB

Kalendář

2004-1
Článek

Jaké byly letošní Zbraslavské Vánoce

(psáno pro noviny Prahy 16)

Stává se samozřejmostí, a to je dobře, že i naše městská část má své Vánoce. Byl jsem požádán, možná z toho důvodu, že jsem stál u zrodu myšlenky Zbraslavských Vánoc, napsat o nich pár řádků. Rád plním toto zadání, je příjemné psát o něčem co se povedlo.

Ty letošní Zbraslavské Vánoce byly koncipovány jako příjemné sobotní odpoledne v Kaškově divadle s představením pro děti a s programem před divadlem po jeho skončení. Na program spočívající ve zpěvu koled, vystoupení pozounérů a závěrečném ohňostroji volně navázal podvečerní koncert v Královském sále zbraslavského zámku. Zde se konalo již počtvrté vystoupení sboru Vyšší odborné školy pedagogické a sociální, Střední pedagogické školy a gymnázia Evropská s programem Rybovy České mše vánoční Hej mistře. Každým dalším rokem jako by noví zpěváci (jedná se vždy o čtvrtý ročník) nabyli nového zápalu. A tak letos šedesátičlenný sbor dokázal nejen zaplnit do posledního místa celý Královský sál (téměř tři sta míst), ale především nadchnout všechny přítomné. Po celý koncert bylo znát, že se zpívá a hraje s chutí a radostí. Závěrečný ohlas se rovnal muzikálovému nadšení, přídavky nebraly konce. Byla to vlastně taková generálka na Vánoce zakončená starobylou písní z 15. století Narodil se Kristus Pán, kterou zpíval celý sál. Pokud se mluví o neopakovatelné atmosféře Vánoc, pak tento koncert ji dokonale vytvořil. Zajímavostí koncertu byla skutečnost, že celé vystoupení dirigovala žákyně čtvrtého ročníku Hana Vyšínská.

Zbraslavské Vánoce pak pokračovaly několika netradičními akcemi, jako například Vánoční internetovou dražbou na www.Lahovice.cz, jejíž výtěžek byl určen ve prospěch Dětského domova Charlotty Masarykové na Zbraslavi. Dražba však bohužel nikoho nepřilákala. Malý ohlas měla i Vánoční štafeta dobré nálady, přestože (nebo snad právě proto), že byla inzerována krátkou reportáží Českého rozhlasu. O co při ní šlo? Vytvořit předvánoční atmosférou z vlastních zdrojů – v podstatě se jedná o pokus zavést do Čech švýcarský zvyk, kdy se během Adventu v podvečer schází lidé jen tak, aby se pobavili a užili si adventní pohody. Po několik dní na závěr Adventu byla předávána štafeta mezi těmi, kteří se rozhodli přijmout a pohostit před svým domem známe i kolemjdoucí. Vrcholem Vánoc bylo vystoupení pozounérů na Štědrý večer z věže Husova sboru a půlnoční mše ve zbraslavských kostelích. Tečku za letošními Vánocemi představoval Malý vánoční koncert v Husově sboru a na něj navazující koncert unikátní pražské mobilní zvonohry, v jehož průběhu probíhala sbírka Vánoční strom určená na pomoc dětem umístěným v Dětském domově Charlotty Masarykové. Díky velkorysosti účastníků koncertu se během dvou hodin vybralo 4 070 Kč, obnos bude předán ředitelce domova MUDr. Petře Vorlíčkové.

Zbraslavské Vánoce prokázaly, že náš svět není zas tak špatný, jak se někdy může zdát, a to je povzbudivé poselství Vánoc. Tyto Vánoce též prokázaly existenci vzájemné mezilidské soudržnosti. Kéž by nám ta soudržnost vydržela i v době povánoční – bude nám ji zapotřebí.

Jiří Ryba

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí