Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
binter.jpg, 8,9kB

Kalendář

2002-1
Článek

Řada pozoruhodných článků a v nich ještě pozoruhodnějších tvrzení byla otištěna v prosincových Zbraslavských novinách. Chtělo by se nad nimi mávnout rukou a nechat je být, ale to by pak mohl kdekdo psát donekonečna nepravdy, smyšlenky, lži a pasovat se na posledního spravedlivého a nejchytřejšího. Proto si dovolím na několik textů zareagovat.

Kdo koho zradil?
Je udivující s jakou bohorovností jsou v textech US hodnoceni tři členové Sdružení nezávislých, kteří vytvořili radniční koalici s ODS; tedy já – Karel Tejkal, Filip Toušek a Karel Nedoma. Již v prosincovém vydání jsem vysvětlil, proč a jak jsem hlasoval. A na svých tvrzeních si stojím. Neexistovala jiná varianta, díky které by naše sdružení získalo post místostarosty a 2 křesla v radě, a že těch variant US v prosincových novinách představila… Namísto hodnocení jiných bych očekával, že Dr. Ryba a jeho straničtí soukmenovci, zmohl se na to jen farář Valenta, vysvětlí svou mandátovou rošádu.

Proč jsem hlasoval veřejně
I včelaři volí svého předsedu tajně, píše se též v prosincových novinách... Ale my jsme volili starostu a ne předsedu včelařů! Dovolím si malý příměr. Zastupitelstvo, voleno občany města, to je poslanecká sněmovna v malém. Zastupitelé ze svého středu volí starostu, po
slanci obdobně vyslovují důvěru vládě. A důvěra vládě je vyslovována jmenovitě, veřejným hlasováním! I já jsem zvedl ruku pro veřejnou volbu starosty. Chtěl jsem, aby všichni věděli, za koho jsem se postavil. Nechtěl jsme spustit vlnu dohadů, kdo koho podtrhl, kdo to zabil a kdo zradil. Takhle pěkně od počátku víme, kdo je s kým. A že se to někomu nelíbí? Představte si, jak by vypadala tajná správa o volebních jednáních, kdyby i volba byla tajná, to by se pak všechny kombinace a spekulace ani nevešly do novin.

Jazýček na vahách
Jak detektivka se čte ona Zpráva o tajných koaličních jednáních US. Byl jsem jejich přímým účastníkem, můj hlas měl být, a nakonec i byl, tím, který rozhodl o většině. Proto se mohu nad řadou kombinací jen usmát. Ale je to kyselý úsměv, neboť každý nezasvěcený, který díky osobní zkušenosti nezná pravdu, může nabýt dojmu, že to tak doopravdy bylo. A přitom je to směs nepravd, přání a dohadů!

V sobotu večer po volbách jsem byl dotázán vítězem naší kandidátky Filipem Touškem, zda podpořím spolu s ním, Karlem Nedomou a ODS model, který byl následně zvolen. Řekl jsem, že ano a své rozhodnutí jsme od této chvíle, stejně jako zbylých 7 „spiklenců“, nezměnil. Samozřejmě, byl jsem několikrát kontaktován, nikdy však nikým z US, KSČM ani ČSSD, a byly testovány mé postoje. Vždy jsem tvrdil, že nepodpořím model, který nebude respektovat přání voličů a nebudu hlasovat pro členy rady, kteří nebyli zvoleni zastupiteli rovnou! O to veselejší mi přijde podepisování dohod den před volbou, kde je můj hlas uveden jako nejistý, když můj hlas byl v tomto modelu od samého počátku proti. Vydávat ho na nejistý je lež a mystifikace. Stejná, jako že jsem zapíjel vítězství v restauraci Kotva. Personál agitačního střediska US, restaurace Barabizna, jistě rád dosvědčí, že jsme večer po zastupitelstvu trávili s Alešem Hánělem právě tam. Budou si nás pamatovat. Ve snaze, aby voliči nebyli otráveni politikou totálně, uhradili jsme vítězce – místní servírce Nadě - výhru v soutěži US „Tip na vítěze voleb“. Je príma vyhlašovat soutěže, ale věci by se měly dotahovat a dluhy vyrovnávat…

Byli jsme sdružení nezávislých
Do zastupitelstva jsem kandidoval a byl zvolen za Sdružení nezávislých kandidátů. Pokud někomu již samotný název kandidátky není jasný, dovolím si připomenout, že nezávislý člověk se může rozhodovat svobodně a dobrovolně. Není vázán žádnými dohodami, smlouvami a stranickými stanovami. O to komičtější mi přijde obvinění, že jsme se choval nezávisle.

Zbraslavské Vánoce a metro
Na internetové stránce www.zbraslav.cz je Unií svobody do detailu vypracovaný projekt oslav Vánoc na Zbraslavi. US chce žádat radu o jeho schválení a realizaci. Proboha proč?! Pokud si někdo myslí, že by bylo dobré takovou veselici uspořádat, nechť se do toho pustí a uspořádá ji. Já také nežádám radu o realizaci závodů dětí na kolech, orientační běžci nežádají radu o přípravu víkendových tréninků a provozovatel restaurace Na Baních nežádá radu o organizaci oslav zimy spojených se zabíjačkou.

Ono je to velmi snadné sepsat projekt a nechat druhé shánět oslíka. Když se to pak nepovede, stačí tvrdit, že jsme to skvěle vymysleli, ale „oni“ to nechtěli udělat či to zpackali. Radami a projekty nikdo nic nezkazí, chyby mohou nastat až při realizaci. Podle stejného modelu žádám radu, když už jsme ji volil, aby v roce 2003 chválila a zařídila prodloužení trasy B pražského metra ze Smíchovského nádraží na Zbraslav se stanicemi Zbraslavské náměstí, Zbraslavanka, Opus, a Baně. Dále žádám radu, aby do léta postavila v Borovičkách plavecký bazén a taktéž zařídila postup fotbalistů do Pražského přeboru! Radě i všem obyvatelům Zbraslavi přeji mnoho úspěchů a zdraví v roce 2003. Do roku, který snad bude, minimálně na Zbraslavi, bez lží, intrik a osobní zášti.

Karel Tejkal, zastupitel za Sdružení nezávislých kandidátů
tejkos@volny.cz

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí