Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
elektro-opravy.jpg, 7,9kB

Kalendář

2005-0
Článek

Jak mě zklamaly květnové Listy Zbraslav

 

Přiznám se, že jsem s napětím očekával další vydání Listů Zbraslav a byl zvědavý, co tentokrát Jiří Ryba a kolektiv autorů vymyslí. Dočkal jsem se v pátek 13. května a musím přiznat, že jsem byl hluboce zklamaný. V Listech, které jsem pečlivě přečetl od úvodníku po tiráž, jsem neobjevil nic nového a zajímavého. Žádná nová či zásadní informace, texty, které byly mnohokrát a kdysi dávno přemlety na různých internetových stránkách. Hlavním nepřítelem a problémem Zbraslavi – a jak se zdá i jediným - jsou tentokrát Zbraslavské noviny. Jako jejich čelní představitel – mé jméno je nejčastěji citované v Listech, jaká pochybná čest – musím v několika bodech reagovat. Nebudu k tomu potřebovat 8 stran, k jejichž naplnění bylo tentokrát třeba nezvykle velkého tiskového fontu…

 • V Editorialu únorových Zbraslavských novin jsem podrobně představil hospodaření Zbraslavských novin v roce 2004, když výsledkem byl zisk 57.145 Kč. Je tedy lež psát, str. 6, že: „Místní noviny jsou oficiálním zpravodajem placeným z veřejného rozpočtu.“
 • Na straně 8 v článku o nové podobě Zbraslavského náměstí se mj. píše: „…ve Zbraslavských novinách se objevil obrázek navrhovaného řešení, který byl vzápětí mezi lidmi označen jako „čtvercový objezd.““ Přitom termín čtvercový objezd jsem použil právě ve zmíněném článku v únorových Zbraslavských novinách na straně 9. To už je nutné krást i cizí myšlenky?
 • Rádoby kauzu o bývalé škole Vladislava Vančury sama redakce v závěru hasí, neboť vlastně o žádnou kauzu nešlo, spíše o nepochopení užitečného záměru. Je tam uveden i můj citát vytržený z kontextu. Na zastupitelstvu jsem přitom řekl, že je nesmyslné, aby důvodem pro nesloučení škol bylo lpění na „čestném“ titulu ZŠ Vladislava Vančury. Řekl jsem, že jako pionýr jsem byl účastníkem komunistické šaškárny, kdy byl v osmdesátých letech tento „tradiční“ titul předáván. Trvám na tom, že po spisovateli by se měla spíše jmenovat knihovna, nikoli škola, kam nikdy nechodil a nikdy neučil. Že jsme nesprávně uvedl jméno ministra Petra Vopěnky mě mrzí a za svůj omyl se panu doktorovi i čtenářům omlouvám. Byl to tehdy, tuším, soudruh Vondruška.
 • V tiráži mě zarazilo, že předsedou redakční rady již není prof. Miloslav Petrusek, ale Jan Keller. Důvod tak náhlé změny možná stál za vysvětlení v editorialu, namísto bájí o černé listině místní radnice. Nebo že by černá listina sloužila k sestavení seznamu zájemců, kterým rada MČ přidělí na jejich projekty 30.000 korun, a to bez účasti v grantovém řízení?!
 • V úvodu k útržkům „Řekli a napsali o nás“ se píše o čtenářských žních. Dle mého je v sýpkách po žních asi hodně pusto, protože jsou opakovaně prezentovány staré diskusní příspěvky, navíc z kontextu notně potrhané. Třeba příspěvek Olgy na zbraslav.info si pamatuji právě pro jeho trefný úvod: „Na hrubý pytel hrubá záplata“. Avšak ten se nějak do vydání grafikovi Listů nevešel.
 • K domu s pečovatelskou službou opět není téměř co dopsat, snad jen, že ani zde není nic nového a pozoruhodného. Jen nerozumím textu Tomáše Pelikána: „Ani o tom bych vlastně díky propagandě Zbraslavských novin nemusel psát…“ Nevím, co je na věcném o objektivním informování označováno za propagandu?! Nevím, a to jsem dějiny propagandy studoval…
 • Snad třetina květnových listů je věnována údajné cenzuře ve Zbraslavských novinách. Přitom žádná cenzura neexistuje. Redakční rada od počátku roku nezařadila do vydání snad jen 2 příspěvky (Dr. Ryba a Ing. Hilgarta – oba jsou v Listech), které si stěžují na cenzuru ve Zbraslavských novinách. Jak komické.
 • Doktor Ryba si dokonce v dubnových Zbraslavských novinách objednal inzerát, že Listy městské části Zbraslav právě vycházejí. Co na tom, že „právě“ je za 40 dnů… Tím, že inzerát vyšel – strana 9 - a nebyl cenzurován jsme zadavatele asi příliš nepotěšili, nějak nebylo o čem psát!
 • Komunistický zastupitel Richard Daněk svůj text vytvořil na podzim loňského roku. Již tehdy jsem mu odepsal, že obvinění z antikomunismu beru jako pochvalu – bylo to shodou okolností 17. listopadu. Dodnes trvám na tom, že agitace KSČM před volbami do EP do Zbraslavských novin nepatří.
 • A když komunista Daněk píše, že jsem v únoru 2004 slíbil, že již nebudu dělat anketu se zastupiteli, měl dodat i důvod, který jsem ve Zbraslavských novinách napsal: „Zrušili jsme bez náhrady anketu se zastupiteli. Když neměli zájem veřejně obhajovat své názory…“
 • Pláč opozičních zastupitelů, že nemohou ve Zbraslavských novinách prezentovat své názory, nechápu. Dva roky jsem je prosil, aby odpovídali na anketní otázky, když odpovědi nebyly omezeny ani rozsahem ani obsahem.
 • Když soudruh Daněk píše: „Řada občanů Zbraslavi si stěžuje, že napsala do Zbraslavských novin, ale jejich články nevyšly, ani nebyly pisatelům vráceny. Je to divné – na jedné straně předseda redakční rady žádá o příspěvky do Zbraslavských novin, na straně druhé se řada článků nezveřejňuje. Navíc – ve Zbraslavských novinách jako autoři článků se objevují téměř stále stejná jména,“ nevím, zda se smát či brečet. Nevím, kolik je v jeho podání číslovka „řada“. Ovšem neznám redakci, která by nevyžádané příspěvky vracela . A dotřetice, že jsou v novinách stále stejná jména? Vážený soudruhu, jsou to jména lidí, kteří jsou ve svém volném čase ochotni věnovat se nezištně tvorbě Zbraslavských novin.

 

A to je vše. Nebýt Zbraslavských novin, asi by ani nemohly vyjít Listy Zbraslav. Cítil jsem ale povinnost, ze kolektiv lidí, kteří se věnují tvorbě Zbraslavských novin, ozvat se a bránit jejich práci. Zbraslavské noviny ve své dnešní podobě jsou moderní a užitečný zpravodaj městské části pro její občany. Zpravodaj, který nám mnozí odjinud právem závidí. Nenecháme se závistí odsud otrávit.

 

Karel Tejkal, zastupitel MČ Praha – Zbraslav a předseda redakční rady Zbraslavských novin

 

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí