Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
jes.jpg, 6,4kB

Kalendář

2005-1
Článek

Anketa pro Zbraslavského občana

(netradiční oslava státního svátku 17. listopadu Dne boje za svobodu a demokracii)

Žít ve svobodné a demokratické zemi není a nebylo v dějinách našeho státu samozřejmostí. Svoboda a demokracie není ale ani cosi stálého, neměnného, nějaký vnější systém, který v minulosti již někdo vybojoval, a to stačí. Být demokratem znamená jako demokrat myslet a jednat. Prvním předpokladem jsou určité znalosti o tom, jak by měla demokracie a též svoboda vypadat, jakou by měla mít podobu. Již Jan Amos Komenský usiloval o to, aby občané ovládali jisté občanské znalosti - stál tak vlastně u zrodu občanské nauky. Přihlásit se dnes k výchově k občanství není díky diskreditaci, kterou způsobil komunismus, nijak populární. To ale neznamená, že občanské znalosti nepotřebujeme. Nejde přeci jen o to být občanem jednou za čtyři roky, kdy jako volič mohu rozhodnout o politické reprezentaci v demokratických volbách. Je zřejmé, že občanské postoje vznikají „odspoda“ a demokracii a svobodu si tak „vyrábíme“ anebo „nevyrábíme“ my sami svým jednáním.

Jistě je možné oslavit den republiky ohňostrojem, jít na demonstraci nebo na slavnostní koncert do Obecního domu. Je též možné využít den volna pro sebe, jet na výlet, sejít se s přáteli... My vám nabízíme netradiční oslavu české státnosti. Nabízíme vám i trochu „nekrvavého“ boje za svobodu a demokracii, a to prostřednictvím revize svých znalostí místní demokracie a samosprávy. Připravili jsme pro vás malý a na míru šitý test – Anketu pro zbraslavského občana, který vám zabere tak dvacet minut. Někomu se mohou zdát otázky příliš triviální, jinému naopak příliš obtížné. Děkujeme vám za váš čas, který anketě věnujete. Anketa je samozřejmě anonymní. Budeme rádi, když nám připíšete i něco navíc (viz poslední volná otázka). Výsledky ankety vyhodnotíme a zveřejníme.

Jiří Ryba (rybajiri@volny.cz)

 1. Za jakou politickou stranu byl zvolen současný zbraslavský starosta, jaká je jeho občanská profese a kdy vyprší jeho mandát?
 2. Co je to rada MČ-Zbraslav, z kolika členů se skládá a jaké politické strany jsou v ní zastoupeny? Vzpomenete si na jména některých „radních“?
 3. Co je náplní práce místního zastupitelstva, kolik má členů a která politická uskupení v něm mají své zástupce?
 4. Jakou důvěru má ve Vašich očích místní zastupitelstvo:
  velmi vysokou
  vysokou
  ani vysokou, ani nízkou
  nízkou
  velmi nízkou
  neuvažoval jsem o tom
 5. Co je to komise, kdo ji tvoří a jaké má pravomoci? Můžete uvést příklad nějaké komise, která v obci pracuje, znáte jméno jejího předsedy?
 6. Co je to místní úřad, jaká je jeho působnost a kdo jej řídí?
 7. Jaký je podle Vás základní rozdíl mezi samosprávou a státní správou?
 8. Jaký je rozdíl mezi zastupitelem a pracovníkem úřadu?
 9. Co považujete za základní problém místní demokracie?
 10. Chybí anebo nechybí Zbraslavi Program rozvoje (strategický plán)? Kdo by jej podle Vás měl vytvářet a jaké strategické cíle byste do něj zařadil/la?
 11. Co Vás ještě napadá k tématu místní demokracie (volná otázka):
Připište, prosím, svůj věk a dosažené vzdělání:

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí