Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.Info



Aktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
ldprint.jpg, 6,3kB

Kalendář

2006-0
Článek

O Rodinném centru Pexeso

Malá noticka v úvodu – původně jsme měli zájem zprovoznit na Zbraslavi „klubovnu“, kde by se mohly scházet rodiče s dětmi a podobně jako tomu je v mateřských centrech – odpočinout si, vyměnit zkušenosti a nechat své ratolesti pohrát, vzdělat. Této vizi by odpovídal název mateřské centrum. Název mateřské centrum ale asociuje především miminkovský věk dětí s důrazem na jednoho z rodičů – maminku. Našemu záměru zaujmout děti široké věkové kategorie, ale také jejich rodiče a rodinné příslušníky – více odpovídá pojmenování Rodinné centrum.

A proto jsme zvolili název Rodinné centrum Pexeso. A proč Pexeso? Je to hra pro celou rodinu, tříbí mysl, trénuje paměť, každý ji zná….

Pexeso - Ruina s budoucností Šťabajzny?

11.1. jsme na tácky naskládali křížaly a sušenky, k tomu několik termosek svařáku, na dveře každé místnosti jsme nalepili plakátky s popisem jak si představujeme její budoucnost a čekali, že když dorazí nějací zájemci, projdeme se s nimi jednotlivými místnostmi, necháme je přečíst informace, zodpovíme dotazy a popovídáme si nad voňavým mokem.

Po třetí hodině začali přicházet první zvídaví. V půl čtvrté se dokonce chodba „ucpala“ zájemci o výklad. Ve čtyři hodiny jsme se v budoucí herně neslyšeli přes hlahol dětí. V půl páté jsme už jakž takž zvládali logistiku průvodcování miniskupinek po prostorách budoucího Rodinného centra Pexeso. V pět hodin jsme propadli euforii. V půl šesté jsme začali mít problémy s hlasivkami. V šest jsme vyprovodili poslední příchozí, shlédli malbičky dětí po stěnách a sbalili nevypité termosky, které jsme návštěvníkům nestačili nabídnout…. Tak lze shrnout, jak probíhala „seznamka“ budoucího Pexesa s veřejností.

Za tři hodiny prošlo prozatímní ruinou skoro padesát dospělých a asi dvacet dětí. Zájem o spolupráci nabídlo přes třicet návštěvníků. Následný ohlas akce přivolal do řad aktivních dalších asi dvacet zájemců. A to vše zatím na základě obecného pocitu intenzivní potřeby vzniku podobného zařízení. A to vše na základě představivosti – pomocí výkladu a popisků se během těch tří hodin v kreativních hlavách zájemců stala z Ruiny Šťabajzna hodná pozornosti. Za organizační aktivisty věřím, že zájem těch, kteří se nám „upsali“ nepoleví, že přibude dalších spřízněných duší a že se nám podaří naši vizi uskutečnit. V přiložených souborech je amatérská fotodokumentace a plakátky, popisující jednotlivé místnosti v jejich naplánované podobě s odkazy na případné varianty pomoci.

Jsme otevřeni vašim nápadům, názorům a připomínkám. Dalším tématem, které chystáme bude aktuální stav projektu budování Rodinného centra Pexeso. Michaela Bernardová.

Naše kontakty jsou: pexeso@pexeso.org, anebo telefonicky: 721863129, 604376705

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí