Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
fema.jpg, 8,7kB

Kalendář

2006-0
Článek

Číslo pět už nežije…
Lehké nostalgické ohlédnutí

Linka 255Není to tak dávno, co ještě Zbraslav měla středočeské směrovací číslo 255 01. A shodou náhod jezdil už tehdy na Zbraslav i autobus stejného čísla. „Pětka“ byla tehdá jedinou spojkou mezi Zaběhlicemi a Prahou, jak se stále ještě dnes centrum města v Zaběhlicích nazývá. Modré meziměstské autobusy vás Na Plácek nevzaly. „Žlutá příšera“, „Naše taxi“ či prostě „Pětka“ však jezdila spolehlivě a na čas. Pravda, interval 60 a více minut v pracovní den nepatřil k nejvítanějším, ale díky tomu se na zastávce v čase odjezdu sešla většina zaběhlických a byl dostatek prostoru probrat vše nové, co se na Zbraslavi událo.

Vzhledem k dobrým vztahům mezi zaběhlickými a řidiči, kterým se familiárně říkalo „Oblouk“, „Dartaňan“, „Slimák“ či „Soptík“, stavěla Pětka tam, kde bylo právě potřeba – před hospodou, u hasičské zbrojnice či prostě tam, kde zrovna vystupující bydlel.

Jak plynul čas, jízdní intervaly se zkracovaly a přibyly i linky nové, začínající číslem 3. Teď však Zaběhlice ztrácejí svůj jediný ryze městský autobus. Napříště už nás čeká bezvýjimečné ukazování legitimace a nastupování předními dveřmi. Neříkám, že to není správné, jen je to takové…meziměstské.

Tomáš Růžička
tomrose@post.cz

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí