Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
bytex.jpg, 8,6kB

Kalendář

2006-0
Článek

Praha vyhlásila druhý stupeň povodňové aktivity

Druhý stupeň povodňové aktivity na celém území hlavního města Prahy vyhlásil dnes ve večerních hodinách krizový štáb města pod vedením primátora Pavla Béma. V plné pohotovosti je pražský dopravní podnik, energetici, hasiči, policie i armáda. Během dnešní noci bude s největší pravděpodobností zahájena výstavba dalších protipovodňových ochran především v oblasti Smíchova, Starého města, všech pražských nábřeží, Holešovic, Troje a Sedlce. Na to naváží i dopravní omezení.  Prahou nyní protéká 1040 krychlových metrů vody za sekundu.

„Většina protipovodňových ochran by měla stát nejpozději do deseti hodin od vyhlášení druhého povodňového stavu. První zábrany by tedy mohly stát již kolem sedmé hodiny ráno,“ prohlásil pražský primátor Pavel Bém. Ochrana Kampy byla dokončena ji dnes ve 20.10 hodin. Podle primátora se bude v drtivé většině stavět během dnešní noci tak, aby omezení v ranní dopravě byla co možná nejmenší. „Nikdo z nás si nepřeje dopravní kolaps. Proto budou všechny pražské klíčové komunikace začátkem ranní dopravní špičky již průjezdné. Výstavba protipovodňových opatření, která se z různých důvodů nestihne dokončit před sedmou hodinou ranní, bude pokračovat od desíti hodin dopoledne tak, aby bylo hlavní město úderem třetí hodiny odpoledne na případnou velkou vodu dokonale připraveno,“ dodal primátor.

V plné pohotovosti je především pražský Dopravní podnik. Ten nyní dokončuje systém nočních dopravních omezení v důsledku stavby „V okamžiku průtoku kolem 1500 kubíků nicméně zavíráme stanice metra Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Malostranskou a Staroměstskou, provoz pak uzavřeme na trase Nádraží Holešovice - Florenc. Máme zpracovaný a připravený povodňový plán, takže postupujeme striktně podle něj,“ prohlásil ředitel DP Tomáš Jílek

Rozhodnutí, zda zahájí evakuaci své spodní části pražská zoologická zahrada, padne s největší pravděpodobností zítra. „Máme připravena místa, kam zvířata evakuovat, potřebnou techniku i lidi. Evakuace by se měla dotknout více jak tisícovky zvířat,“ upřesnil ředitel ZOO Petr Fejk. Podle něj je zoologická zahrada chráněna umělým valem proti takzvané dvacetileté vodě, která odpovídá průtoku zhruba 2200 krychlových metrů vody.  „Pro nás je nejdůležitější čas. Pokud se o situaci, kdy se hladina zvedne nad tento limit dozvím za méně než čtyřiadvacet hodin, hrozí reálné nebezpečí, že evakuaci včas nestihneme,“ dodal Fejk. Na případnou evakuaci je připravena i nemocnice na Františku: „Evakuace by se přímo dotýkala zhruba 126 lidí, zbylých asi 96 je schopno odejít takzvaně po svých. Jsme připraveni evakuovat nemocnici v okamžiku, kdy se průtok hladiny zvýší na 1200 kubíků za sekundu, při evakuaci jako takové pak využijeme autobusy městské hromadné dopravy,“ uvedl šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Odpojit přívod elektrické energie v oblasti Zbraslavi, Lipencí a Dolních Černošic je v případě potřeby připravena Pražská energetika. „Monitorujeme aktuální informace z povodí Vltavy, odpojení od přívodu elektřiny provedeme teprve v okamžiku, kdy to bude nezbytné,“ informoval ředitel PRE Drahomír Ruta.

Podle meteorologů by zásoba sněhu měla ve středních polohách nadále klesat a další srážky by do víkendu měly pomalu ustávat.

 

V Praze 28.3.2006

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí