Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
kova.jpg, 8,2kB

Kalendář

2006-0
Článek

Nové radary na Strakonické

Zvýšení bezpečnosti na silnicích v Praze má pomoci instalace automatických zařízení na měření rychlosti automobilů. Městská rada Hlavního Města Prahy schválila nákup dvaceti těchto zařízení v celkové hodnotě 37 milionů korun. Jeden z radarů má být umístěn na Zbraslavi v úseku Na Baních – Ke Krňovu.

Jedná se o systém který zaznamenává registrační značku vozidla při vjezdu a výjezdu z měřeného úseku a z doby průjezdu vyhodnocuje průměrnou rychlost. Měřící systém lze napojit i na jiné databáze a může tak např. oznamovat průjezd hledaného vozidla, jeho součástí jsou kamery, které je možno využívat pro dohled nad dopravní situací a systém dokáže získávat dopravně inženýrská data. V současné době je systém umístěn na smíchovské části městského okruhu.

Při výběru úseků byl kladen důraz zejména na důležité komunikace s dlouhými úseky mezi křižovatkami, nehodovost absolutní i relativní (ve vztahu k intenzitě dopravy) a její následky.

Navrhovaná místa jsou vesměs kapacitní, vícepruhové komunikace s častým výskytem porušování nejvyšší povolené rychlosti. Nehoda v takovém místě často vede k výraznému omezení dopravy na území celého města a někdy až k dopravnímu kolapsu. Nehody zapříčiněné vysokou rychlostí mají často závažné následky v podobě úmrtí. Cílem opatření je zabránit nehodám na tranzitních a výpadových komunikacích hl.m.Prahy.

Vybrané lokality pro instalaci radarů pro měření rychlosti v úseku:
1. Ul. 5. května v úseku Jižní spojka – Vyskočilova, Praha 4
2. Jižní spojka v úseku Barrandovský most – Sulická, Praha 4
3. Jižní spojka v úseku 5. května – Chodovská, Praha 4
4. Jižní spojka v úseku Průmyslová – lanový most, Praha 10
5. Podolské nábřeží v úseku Jeremenkova – Podolská, Praha 4

6. Strakonická v úseku Na Baních – Ke Krňovu, Praha 5: Jedná se o vjezd do Prahy, řidiči si zde neuvědomují snížení nejvyšší povolené rychlosti a ohrožují tak chodce na přechodu, ačkoliv ten je již zvýrazněn pomocí zvláštních opatření (přisvětlení + dodatečné dopravní značení). Denně tudy vjede do Prahy více jak 11.000 aut. V letech 2003 – 2005 se zde stalo celkem 148 nehod. Na části tohoto úseku je povoleno jet rychlostí 80 km/h, ale přesto zde rychlost porušilo téměř 3 % řidičů, přičemž nejvyšší zaznamená rychlost byla 112 km/h .

7. Evropská od Drnovské směrem do centra, Praha 6
8. Bělohorská v úseku čerpací stanice Benzina – Falcká, Praha 6
9. Ústecká v úseku Spořická – K Ládví, Praha 8
10. Poděbradská v úseku Kolbenova – Kbelská, Praha 9

Finanční náklady byly vyčísleny na 25 mil. Kč včetně DPH.

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí