Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
alfa-lingua.jpg, 7,7kB

Kalendář

2006-0
Článek
Městská část Zbraslav,
Komise životního prostředí,
k rukám předsedy Heleny Kholové


Vážená paní Kholová,

dovoluji si obrátit se na Vás s následující žádostí. Jsem obyvatelkou Zbraslavi a chovatelkou psa. Bydlím v bytovém domě v centru Zbraslavi. Pro venčení je z centra snadno dostupným (a téměř jediným) a mezi pejskaři velmi frekventovaným místem lesopark Belveder. K tomuto místu směřuje moje avizovaná žádost.

Účelem mé žádosti je zlepšení čistoty a pořádku v lokalitě Belvederu, neboť současný stav není dobrý. V Belvederu je nepořádek, poházené odpadky (skleněné láhve, plastové láhve, pytlíky od cukrovinek a svačin všeho druhu, odhozené staré boty, kosti, střepy, hrnce …). U vstupu do Belvederu je sice umístěna cedule s výstražným nápisem „Přísný zákaz odhazování odpadků“ a po Belvederu je umístěno několik nádob na odpadky, to je však málo účinné opatření k udržení pořádku, vzhledem k faktu, že odpadkové koše jsou jednak svou velikostí nevyhovující, jednak jsou v žalostném stavu. Koše jsou mnohdy vyrvané ze svých podstavců a odhozené stranou. Vynášeny jsou naprosto sporadicky. Za celou letošní zimu nebyly vyprázdněny ani jednou.

Počátkem jara se situace mírně zlepšila, protože obsah košů byl jedenkrát vyvezen. Já osobně jsem se snažila přispět vlastní rukou k dílu a posbírala jsem při procházkách čtyři velké tašky odpadků, které jsem vyhodila do vlastní popelnice. Učinila jsem tak poté, co jsem na vlastní oči viděla snahu jiných obyvatel, kteří plné koše vyprázdnili do plastových pytlů. Pytle postavili u kraje Belvederu, zřejmě v dobré víře, že je pověřené osoby vysypou na oficiálně určené místo. Nestalo se tak, pytle nějakou dobu stály, než je vandalové doslova „rozkopali“ i s jejich obsahem zpět po Belvederu. Dnes už je vše při starém – koše jsou plné a nepořádek je i kolem nich.

Prosím Vás tedy o zodpovězení dvou otázek.

1. Kdo (jaký odbor a kdo je v jeho čele) je zodpovědný za pořádek a čistotu lesoparku Belveder (hlavně vyvážení odpadu).

2. Na co jsou na Zbraslavi vynakládány místní poplatky za psa (osobně jsem zaplatila za tři čtvrtě roku života svého psa městské části 1.200,-- Kč, přičemž 300,-- Kč z jinak 1.500,-- Kč poplatku mi bylo odpuštěno za náklad, který jsem měla v souvislosti s jeho očipováním).

Druhý dotaz nesouvisí jen s nepořádkem v Belvederu, avšak rovněž s faktem, že v dolní Zbraslavi nejsou (s výjimkou jedné nádoby na rohu Ottovy ulice a jedné v ulici Opata Konráda) žádné speciální nádoby, vybavené příslušnými pytlíky, na psí exkrementy.

Věřím, že společnými silami vyřešíme žalostný stav tohoto kousku přírody uprostřed města. Věci by pomohla instalace nových nádob na odpadky, jejich pravidelné vyvážení, jednorázové vyčištění lesoparku, na což by dle mého názoru dvěma osobám stačil jeden pracovní den, a zvýšená frekvence obchůzek činěných Městskou policií (aby byl nad přísným zákazem odhazování odpadků občasný dohled).

Ve snaze vyvolat občanskou diskusi k výše uvedenému problému jsem poskytla tento dopis a fotografie pořízené 28. 4. 2006, jež přikládám, serveru Zbraslav.Info.

Očekávám odpověď na výše uvedené otázky, děkuji.

S pozdravem, Mgr. Michaela Pavlasová, Žitavského 499, Praha 5 - Zbraslav

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí