Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
autoskola.jpg, 11kB

Kalendář

2006-1
Článek

Vysvětlení k volbám

Může mi někdo vysvětlit, proč se tam za ODS dostali zrovna tito lidé, když někteří níže postavení kandidáti získali více preferenčních hlasů? Děkuji.

1. AD PREFERENČNÍ HLASY:
Podle volebního zákona o volbách do obcí 491/2000 Sb.platí:

Pro postup do skrutinia musí strana (hnutí, kandidátka nezávislých) získat minimálně pět procent. Mandáty jsou přidělovány pomocí d’Hontovy metody. Má-li některý z kandidátů o 10% více hlasů, než je průměr hlasů pro jednoho kandidáta příslušné strany, postupuje na kandidátní listině na první místo. ALE POZOR: Preferenční hlasy jako takové v komunálkách neexistují, protože pokud hlasujete pro jednu celou stranu (např. ODS), pak se k Vašim preferencím kandidátů této volené strany vůbec nepřihlíží. Aby se k nim přihlíželo, musela byste vybrat např. 10 kandidátů ODS( z různých pozic kandidátky) a další třeba z jiných stran, ale nesmíte zatrhnout jako volenou stranu ODS.

2. K těm posunům:
Na www.volby.cz se můžete podívat na stránku volebních výsledků Zbraslavi http://www.volby.cz/pls/kv2006/kv1111?xjazyk=CZ&xid=1&xdz=5&xnumnuts=1100&xobec=539864, dále klikněte vlevo na ODS a uvidíte počet hlasů pro jednotlivé kandidáty. Hranice pro změnu pořadí kandidáta byla v ODS stanovena na : 1 038.4 hlasů. K tomuto číslu se došlo tak, že se vydělil počet celkových hlasů pro všechny kandidáty ODS 17953 počtem kandidátů-tj.19. Vyšlo číslo 944,89. K tomuto číslu musíte přičíst 10% z tohoto čísla-výsledek je 944,89+94,489= cca 1038,4. Tzn. pro posun na první místo bylo nutné mít nejméně 1039 hlasů.
To je důvod , proč tyto hlasy do čela vyzvedly paní Kobylkovou, zatímco panu Ottovi chybělo 14 hlasů ke zvolení z 2. místa kandidátky.
Taktéž se to povedlo panu Rybovi na kandidátce VPM a dvěma sociálním demokratům. A obrovskou podporu občanů měl v rámci své kandidátky pan Toušek (jako jednička kandidátky to navíc ani nepotřeboval, takže občané chtěli vyjádřit své přání mít pana Touška v čele, ačkoli jinak volili jasko svou stranu třeba ODS) a pan Hofmeister za SZ.

Nutno přiznat, že podle převážné většiny politologů je tento systém nevyhovující a argumentace pro větší personifikaci kandidátek je velmi silná. Protože na komunální úrovni zejména v tak malých (a menších) obcích, jako je třeba i Zbraslav, je volba zaměřená spíše na konkrétní kandidáty než na zavedené značky s neznámými lidmi.

Ve svém okolí jsem se setkala s lidmi, kteří mylně volili jednu stranu (např. ODS) a v rámci té strany ještě kroužkovali kandidáty-jenže k takovým hlasům se v komunálkách zásadně nepřihlíží a jejich hlas je brán tak, že volili stranu celou.

.

Doufám, že jsem Vás svým výkladem ještě více nezmátla a pokud ano, tak se omlouvám :-)

Eliška Holubová
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí