Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
pojisteni-aut.jpg, 10kB

Kalendář

2007-0
Článek

PŘÍPRAVA ZRASLAVSKÝCH SKAUTŮ NA JAMBOREE

Ano, ano, už je to tady, už se to chystá! Právě letos oslaví skauti na celém světě 100 let od svého založení.

Všechno to začalo roku 1907 v Anglii, kdy Robert Baden-Powell, tehdy voják z povolání vzal několik anglických chlapců z různých sociálních vrstev a vyrazil s nimi na tábor na ostrůvek Brownsea..

V současnosti láká Brownsea spoustu turistů, zvláště kvůli přírodě. A letos bude vybráno asi tisíc skautů z celého světa, kteří budou mít možnost na tomto historickém místě strávit noc. To vše bude součástí oslav 100 let skautingu, které vyvrcholí právě v Anglii na XXI. Jamboree.

CO JE VLASTNĚ JAMBOREE?

Jamboree je setkání skautů a skautek z celého světa. Letošní, již XXI., Jamboree se bude konat od 27. 7. do 8. 8. v Hyllands Parku nedaleko Londýna. Slovo „jamboree“ přivezl zakladatel skautingu, tehdy generál Robert Baden-Powell z Afriky, kde ho používaly kmeny jako označení svých setkání.

Možnost setkat se se 40 000 skauty z celého světa jsme využili i my – skupinka skautů ze Středočeského kraje a Prahy, tedy včetně pěti skautů ze Zbraslavi. Pro všechny to bude velká událost, takže je nutné se na vše řádně připravit. Proto byla zorganizována dvě setkání, jejichž cílem bylo seznámení účastníků a příprava vybavení, komunikace před odjezdem a prezentace v zahraničí.

První setkání proběhlo 24.-25.5.2007 v Roudnici nad Labem. Dva dny, které jsme v Roudnici strávili, byly plné legrace, ale i tvrdé práce. Seznamování nám šlo dobře, takže i s následující prací nebyl žádný problém. Společnýma rukama jsme vyrobili vlajku naší výpravy, na níž jsou otisky našich dlaní a trochu modifikovaný znak českého Junáka. Poté jsme se začali zabývat již zmíněnou prezentací. Naše výprava bude mít na Jamboree prostor pro asi pěti-minutovou scénku, díky které bude mít možnost reprezentovat českou zemi a skauting u nás. Součástí těchto prezentací bude den, kdy každá výprava připraví typické jídlo ze své země. Nutno poznamenat, že množství jídla bude asi pro dva tisíce skautů. Další úkol, který nás čeká, je příprava her opět pro asi dva tisíce skautů. Inu, nebude to snadný oříšek…

V neposlední řadě bylo součástí tohoto srazu vyřizování různé administrativy, ale samozřejmě i plno her, bez kterých by se skautská akce neobešla.

Protože na našem prvním setkání byla pouze polovina účastníků, proběhlo setkání druhé, a to ve dnech 27.-29. 4. 2007 ve skautské klubovně v Klecanech.

Zde se nás sešlo podstatně více, přesně 35 účastníků z plného počtu 40, k čemuž přispělo i to, že to bylo naše poslední setkání před samotným odjezdem do Anglie. Strávili jsme zde tři dny plné báječné atmosféry, z čehož lze vypozorovat, že jsme zvládli přípravy na jedničku. K naší vlajce přibyl ještě maskot - krteček, kterému jsme ušili skautský kroj. Jak již bylo řečeno, budeme se v zahraničí prezentovat také jídlem, kterým budou pro všechny české výpravy bramboráky. Budeme je podávat v řádně vyzdobeném stanu a ve stylovém oděvu. Prezentace, která se bude odehrávat na pódiu, bude krátké divadelní představení, ve kterém bude figurovat Bob a Bobek spolu s českými skauty. Zbývá ještě několik krátkých hříček, kterými bychom rádi pobavili naše zahraniční bratry a sestry. Zatančíme si s nimi měnivou mazurku a naučíme je například hru s toaletním papírem. Nebojte, tím není náš herní repertoár vyčerpán, jen si myslíme, že je zbytečné zde všechny hry zmiňovat.

Abychom celé dny jen tvrdě nepracovali (ačkoli skupina pracující na zdokumentování akce to takto předkládá) a užili si trochu legrace, hráli jsme plno her a v sobotu večer, po opékání buřtů a představení toho, co jsme za dva dny vymysleli, se z horního patra klubovny stala skautská čajovna. Všichni popíjeli čaj a pojídali sušenky, až z toho únavou za zvuku příjemné hudby usnuli. Druhý den probíhaly poslední úpravy toho, co jsme vymysleli a velký úklid zapůjčené klubovny.

Toto nezapomenutelné setkání bylo ukončeno společnou fotografií a nám už nezbývá nic jiného, než čekat na společné fotografie z Anglie, místa, kde se zrodil skauting.

Flíček a Kulda

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí