Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
husqvarna.jpg, 8,1kB

Kalendář

2008-0
Článek

Když v Praze vypuklo Květnové povstání

Pátého května 1945, když v Praze vypuklo Květnové povstání, začala německá vojska postupovat do Prahy čtyřmi různými proudy. Jeden z nich tvořili zkušení instruktoři (a jejich nezkušení žáci) z výcvikového prostoru Hradištko. Ti jeli jednak po staré benešovské silnici, jednak podél Vltavy od Štěchovic. Přitom museli projet v Zaběhlicích dnešní Žitavského ulicí, silnice K Přehradám ještě tehdy neexistovala.

Na začátku Zaběhlic mezi Sulánovým statkem a protější stodolou, dnes dílnou motorkářů, narazil předvoj těchto jednotek na barikádu bráněnou místním obyvatelstvem. Protože převaha německých vojsk byla nesrovnatelná, zejména v těžké technice, museli obránci barikádu rychle opustit. Někteří z nich utekli do Sulánova statku. Tam je ale v kuchyni našli Němci a podle toho, co mi vyprávěl pan Sulán, je rozstříleli na místě.

Proti zvěrstvům, které se staly v Lahovičkách to však nebylo nic. Tam obránci barikády u mostu kladli statečný odpor. Neubránili se ale přesile těžkých zbraní. Němci odpor nakonec přemohli a velmi krutě se na místních mstili. Máma mi vyprávěla, že prý bylo slyšet křik mučených lidí až na Zbraslav.

Karel Pašek

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí