Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
antik.jpg, 12kB

Kalendář

2008-0
Článek

Úřednice vynášela citlivá data, poslala je ale na špatný e-mail

Když zbraslavský zastupitel Petr Valenta otevřel svou e-mailovou poštu, jen zíral. Té zprávě ani trochu nerozuměl. "Petře, Komerční banka prodává na Zbraslavi školicí středisko," psalo se v dopise. "V ulici K Výtopně, proti benzinové pumpě, pozemky 1011/4, 1011/6, 1011/16, 1011/12, k. ú. Zbraslav. Sice to má nějak nabídnuté radnice, ale asi na to nebude mít peníze, je to za 84 mil. Dále se na Zbraslavi prodává poliklinika – obálkovou metodou. Neříkej, že to víš ode mne. Máma," četl dál Valenta v e-mailu.

Zpráva byla odeslána z e-mailového účtu tajemnice zbraslavské radnice Milady Vomastkové.

"Nechápal jsem, proč máma píše z cizí pošty. Pak jsem to pochopil, mail vůbec nebyl určen mně," vybavuje si.

Je to otřepaný omyl, jenž se stal kdekomu. Milada Vomastková má syna Petra, který podniká v realitách. Stačilo se překliknout a zadat špatného adresáta. Průšvih byl na světě.

"Došlo mi, o co paní Vomastkové jde. Vynesla informace, aby pomohla synovi obohatit se. Nevím, jestli je to trestný čin, ale rozhodně to není v pořádku. Tak jsem se hned obrátil na starostku a chtěl po ní nějaké vysvětlení nebo reakci," popisuje zastupitel za ODS Petr Valenta.

Jenže se nedělo nic. Jak přiznává další zbraslavský zastupitel Aleš Háněl (SNK ED), nebylo by to poprvé. "Přišlo mi to nehorázné, vyplavalo to jen proto, že tajemnice neumí pracovat s mailem," hněvá se stále Háněl, kterého tahle ostuda štve i přesto, že je Vomastková od pondělí 9. června, tedy po dvou týdnech, už jen bývalou zaměstnankyní radnice.

"Celou dobu jsme čekali na odpověď starostky. Nic. Předpokládali jsme, že tajemnice dostane hned vyhazov," shodují se oba zastupitelé.

Starostka Renata Hůrková (ODS) se však brání, že nemohla s tajemnicí rovnou vyrazit dveře. "Jsem v právu laik, potřebovala jsem konzultaci s právníky," hájí váhavý postup.

Když jí právníci vysvětlili, že Vomastková hrubě porušila pracovní kázeň a může letět na hodinu, vzala si tajemnice dovolenou. "Tak jsme to o týden odložili. V pondělí skončila dohodou," připomíná starostka.

Problém je, že teď už nikdo nezjistí, zda to byla první "špionáž". Bývalá tajemnice pečlivě vyčistila e-mailovou schránku. "Její předchůdkyně vymazala nejen mail, ale všechna data. Asi nemám na tajemnice štěstí," poznamenala starostka.

Proč Vomastková chtěla vynést data o prodeji zbraslavských nemovitostí, se MF DNES zjistit nepodařilo. Služební mobil odevzdala, domácí pevnou linku nezvedala.

Radnici brzy čeká bouřlivé jednání zastupitelů. Pokud starostka všechno nevysvětlí, plánuje Valenta na tajemnici podat trestní oznámení.

Zdroj: MF DNES z 12. června, http://zpravy.idnes.cz/urednice-vynasela-citliva-data-poslala-je-ale-na-spatny-e-mail-pt3-/praha.asp?c=A080612_114929_praha_itu

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí