Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
jes.jpg, 6,4kB

Kalendář

2008-0
Článek

Domácí tísňové volání pro seniory

Chcete, zajistit bezpečný život vašim blízkým, přestože potřebují trvalou péči? Víte o zdravotně postižených lidech, kteří se stydí požádat o pomoc? Nebo se sami cítíte nejistí? Řešením těchto problémů je nová služba – Domácí tísňové volání pro seniory!

Co je to tísňová péče?
Lidem s pohybovými a jinými zdravotními obtížemi hrozí v domácnosti mnoho nebezpečí. Každého napadne, že v krizovém případě jednoduše najde telefon a zavolá na nějakou tísňovou linku. Ale co když vám problémy s hybností nedovolí vstát? Právě pro tyto případy je zde DTV. Nabízená pomoc se netýká jen úrazů, ale například také sociálních služeb nebo náhlého onemocnění.

Jak funguje?
Do bytu si necháte nainstalovat jednoduché zařízení. Tvoří jej základní jednotka a tzv. poplachové tlačítko. Právě díky němu předcházíte vzniku nepříjemných situací pro imobilizovaného člověka. V případě nouze jej postižený stiskne a tím naváže kontakt s operátorem. Tlačítko bývá z důvodu dostupnosti nejčastěji umístěno na náramku nebo přívěsku. Někdy ale i tento úkon může být pro člověka nedostupný. Pro tyto případy se do bytu přidává pohybové čidlo. V intervalech snímá pohyb v bytě a pokud nic nezaznamená, automaticky spustí poplach.

Komu je služba určena?
Použití služby není limitováno věkem ani zdravotním stavem. Hlavní výhodu představuje dostupnost i sociálně slabším rodinám, a to zejména prostřednictvím dotace obce. Nezoufejte tedy, nemůžete-li z finančních důvodů svým rodičům, prarodičům či jiným příbuzným zajistit pravidelný dohled a výpomoc. Měsíční poplatek za tuto službu je jen 250 Kč měsíčně.

Nesmí se zapomenout ani na osaměle žijící seniory. I soběstačného člověka může potkat závažný problém, kdy si nebude schopen sám pomoc přivolat. V první pomoci hraje čas velkou roli. Několik ušetřených minut může znamenat pro člověka návrat do normálního života, bez dalších následků. Proto je zavedení DTV ideální součástí preventivních opatření.

Službu zajišťuje Občanské sdružení Most k domovu ve spolupráci se Záchrannou službou ASČR.
www.mostkdomovu.cz
Tel.: 603 239 255

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí