Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
jes.jpg, 6,4kB

Kalendář

2008-0
Článek
Dobrovolné darování krve je jednou z nejušlechtilejších věcí, které mohou lidé pro své bližní udělat. Obecně platí, že krve není nikdy dost. Co ale považují transfuzní oddělení za problém, je fakt, že krev daruje jen úzká skupina lidí. Každého nového dárce proto vítají zdravotníci s otevřenou náručí.

Možná že toto téma nepatří na stránky věnující se Zbraslavi, problém je to jistě celorepublikový, ale když už na Zbraslavi transfůzní stanici máme tak snad mi odpustíte i malou reklamu tomuto dobrovolnému počinu.

Jsem dárcem už pár let a z toho nejvíc odběrů mám právě na Zbraslavi. Ještě loni to vypadalo tak, že když jsem chtěl darovat krev bylo lepší se předem objednat, protože tam bývalo plno a to i přes to, že strojů na odběr mají dost. Ale když jsem letos přišel poprvé darovat, nestačil jsem se divit jak je tam prázdno a milé sestřičky jen čekají na příchozí. Byl jsem darovat i dnes a situace byla stejná. Podle všeho za to může fakt, že dříve se za odběry i platilo, dnes jsou možné jen "čestné odběry". Neřešme jestli to naše vláda dobře vymyslela, ale darování krve by mělo být vždy dobrovolné a každý z nás by si měl uvědomit, že třeba jednou sám nebo někdo z jeho blízkých bude krev potřebovat. Průměrně dostane každý člověk v Česku během svého života krevní transfuzi 5× a lék vyrobený z krve 14×.
A přesto, že darování je bezpřispěvkové, zkrátka dárci nepřijdou, kromně dne volna v práci vám proplatí i cestovné a na Zbraslavi vám dají stravenku na 69,- Kč kterou můžete uplatnit v "Anně". Krom toho si za každý odběr můžete snížit základ daně a teměř každá zdravotní pojišťovna dárcům nějakým způsobem přispívá.
Transfůzní stanice na Zbraslavi je velmi příjemné prostředí a jsou tam i velmi příjemné a šikovné sestřičky a bát se toho, že by vám napíchnout žílu neuměli se určitě bát nemusíte, protože kdo jiný by to uměl lépe než ti co to dělají denně.

Snad se mi podařilo přesvědčit i pár nových dárců a až půjdu darovat příště bude nás tam víc.

Marek Göllner, krevní skupina 0+

Transfůzní stanice Zbraslav
K interně 640
tel. 257920675 l.27,26
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí