Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
caklub.jpg, 12kB

Kalendář

2008-1
Článek

BRDY VS. AMERICKÝ RADAR (Protiraketová obrana, kóta 718)

Vlastní jméno Brdy je podle Čáky poprvé doloženo písemně v roce 1275 v latinském názvu jednoho ze správních celků Českého království, Podbrdska – provincia Podbridye. Další listina s letopočtem 1325 sděluje, že jménem Brdy se označují vrchy nad Zbraslaví.

Asi nejznámější část Brd, zjednodušeně lze říci že osa Hřebenů běží od Zbraslavi k Jincům, přičemž vrch Plešivec "vybočuje".... Někteří opomíjejí Cukrák a Všenorský vrch Kámen a mluví o Hřebenech až od údolí Všenorského potoka.

Co je kóta 718?

Nevýrazné návrší nedaleko obce Míšov v Brdské vrchovině. O tomoto místě se mluví jako o nejpravděpodobnějším umístění Amerického protiraketového radaru.

George W. Bush a vlády České republiky a Polska tvrdě prosazují umístění prvků protiraketové obrany ve Střední Evropě. Jen málo místních lidí si myslí, že je to rozumný nápad. Zatímco vládní představitelé dvou zmíněných zemí tento projekt silně podporují, průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina obyvatel je proti.

V roce 2002 byla zahájena tajná jednání mezi Českou republikou a USA o umístění protiraketové základny na našem území. Nóta, kterou USA doručily vládě Mirka Topolánka krátce po jejím jmenování, 25. ledna 2007, znamená oficiální žádost o otevřená a co nejrychlejší jednání o základně.

PÁR NEJNOVĚJŠÍCH FAKTŮ:

23.10.2008 Počkejte, doporučuje studie Pentagonu o plánu umístit americký radar do Čech

Praha/Washington — Podle nedávno vydané studie Pentagonu (1) není žádný důvod stavět nové základny v Polsku a České republice, přinejmenším do doby než se prokáže, že protiraketová obrana funguje. Studie říká, že současný protiraketový systém potřebuje zásadní „opravy“, protože Protiraketová agentura (MDA) nesmyslně spěchala s rozmisťováním systému na úkor výzkumu a pečlivého vývoje nástroje, který skutečně funguje.

28.10.2008 Armáda ČR proti radaru

Praha, Česká republika — Dnešní vojenskou přehlídku na Evropské třídě zakončila skupina vojáků, která proti hlavní tribuně s vládními představiteli rozvinula několik metrů dlouhý transparent s nápisem: „Armáda ČR proti radaru“. K této akci se hlásí organizace Greenpeace.

17.11.2008 Do Prahy přijel významný americký kritik protiraketové obrany, profesor Theodore Postol.

Na pozvání Greenpeace do ČR přijel profesor vědy, techniky a národní bezpečnostní politiky na Massachusetts Institute of Technology (MIT) pan Theodore Postol, který dříve pracoval pro Pentagon.

Přestože pro většinu států se stalo normální neválčit a žádná velmoc si nečiní územní nároky, dvacet let od konce studené války začínají nové závody ve zbrojení.

Za posledních deset let vzrostly celosvětové výdaje na zbrojení o 36%.

46% všech světových výdajů na zbrojení připadá na jeden stát – USA. Výdaje na protiraketovou obranu USA jsou dvakrát vyšší než v roce 1989, kdy reálná hrozba raketového útoku byla podstatně vyšší dosahují výše 9 mld. USD.

Odkaz na mapu přítomnosti americké armády:
http://www.greenpeace.org/czech/protiraketova-obrana/mapa-pritomnosti-americke-armady

Priloha - Máme tleskat radau.pdf

ON-LINE PETICE PROTI USA RADARU V BRDECH

http://www.nechciradar.cz/
http://www.nezakladnam.cz/cs/12_text-petice
http://www.austerlitz2005.com/cz/antiradar/
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí