Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
drogerie.jpg, 10kB

Kalendář

2009-0
Článek

Petice proti změnám v městské hromadné dopravě na trase Praha-Smíchov - Praha-Radotín

Nesouhlasíme se změnami v pražské integrované dopravě, které platí od 14. prosince 2008. Tyto změny výrazně poškozují občany Městské části Praha 16. Dopravní obslužnost městské části se touto změnou zhoršila. Především ve večerních hodinách a o víkendech funguje méně spojů. Občané Prahy 16 jsou závislí na Českých drahách a při jakémkoli problému na trati cestují buď se zpožděním nebo vůbec, což se od zavedení stalo již několikrát realitou. Ve večerních hodinách a o víkendech není možné dostat se z Radotína do Lahovic ani do Malé Chuchle. Navíc ve vlacích nelze použít SMS jízdenky MHD.

Složitá je i situace pro děti, které jezdí do školy nebo do zájmových kroužků mimo Radotín, cestovat vlakem je pro ně obtížnější než autobusem. Pro děti v Radotíně pak přináší nebezpečí železniční přejezd, nyní vlaky mnohem frekventovanější.

Situace se výrazně zhoršila především pro seniory naší městské části. Ve vlacích nemají Pražané starší 70 let dopravu zdarma jako v prostředcích MHD. Cestování vlakem je pro staré a méně pohyblivé občany mnohem těžší. Doprava vlakem není bezbariérová (podchody k nástupišti), takže je komplikovaná pro rodiče s kočárky a velmi těžko dostupná invalidním lidem a zvláště lidem na vozíku. Komplikace přinášejí změny občanům, kteří bydlí v okolí starého sídliště a oblasti Viniček. Dříve mohli jet autobusem MHD rovnou na Smíchov, nyní musí přestupovat z autobusu na vlak, což je opět obtížné pro starší a méně pohyblivé lidi.

Městská část Praha 16 je teoreticky součástí hlavního města, ovšem prakticky se touto změnou dopravy stává obtížně dostupnou „obcí za Prahou“.

V Praze - Radotíně 7.1.2009

Rostislav Hrych

(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí