Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
autoskola.jpg, 11kB

Kalendář

2009-0
Článek
Pražané, kteří bydlí v rodinném domku a často v létě nevědí, kam s posekanou trávou či plevelem ze zahrady, budou mít možná o problém méně. Společnost Pražské služby totiž začala nabízet svoz bioodpadu z celé Prahy.

Dosud si tuto službu mohli objednat především obyvatelé z okrajových městských částí. Ročně lidé za odvážení odpadu, který se dá zkompostovat, zaplatí 412 nebo 714 korun podle velikosti sběrné nádoby, takzvaného kompostejneru. Firma službu nabízí ve vegetačním období, tedy od dubna do konce listopadu.

Do nádob patří listí, tráva, ale i skořápky od vajec „Za dva roky se vytřídilo více než 2 400 tun bioodpadu, což není zanedbatelné číslo, a tak se Praha rozhodla rozšířit tuto službu na celé území metropole,“ řekl primátor Pavel Bém (ODS).

Do nádoby mohou Pražané dávat odpad ze zahrad, například listí, trávu, zbytky rostlin, zeminu z květináčů, dřevní štěpky z větví stromů či keřů, spadané ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky a kávové sedliny a skořápky od vajec. Do bioodpadu nepatří zbytky jídel, oleje, maso a kosti, tedy takzvaný gastroodpad.

Pražské služby kompostejnery vyvážejí jednou za 14 dní. Pokud chtějí lidé této služby využívat, musí se u společnosti registrovat, ta s nimi pak uzavře smlouvu.

V loňském roce Pražané vytřídili 1 348 tun bioodpadu, v roce 2007 to bylo 1 048 tun. Většina svezeného bioodpadu se kompostuje a dále využívá v zemědělství. V budoucnu chce společnost jeho část použít na výrobu elektrické energie nebo tepla.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí