Radnice MČ Zbraslav Zbraslav.Info Zbraslavské noviny Historie Zbraslavi
Zbraslav.InfoAktuálně

Pište nám o tom, co se děje ve Vašem okolí a co Vás zajímá
uvodaka.jpg, 9,3kB

Kalendář

2009-1
Článek
Pomaleji na Strakonické - magistrát plánuje plošně snížit rychlost na silnicích ve městě

Po magistrále se pojede jen padesát

Město kvůli hluku plošně sníží rychlost v ulicích

Praha - Sedíte za volantem auta, jedete po široké pražské silnici a říkáte si, že značka omezující rychlost na maximálních 70 km/h je zbytečná a lze tudy jet klidně rychleji?

Pak vězte, že značky s touto číslicí z metropole brzy téměř zmizí.

A začne se zde jezdit padesátkou. Magistrát totiž plánuje plošně snížit rychlost na silnicích ve městě. Co by to znamenalo? Že by se například o dvacet kilometrů snížila rychlost aut na čtyřproudové silnici mezi Modřany a Braníkem, ve Strakonické ulici na Smíchově, v Průmyslové ulici v Malešicích, Podbabské ulici v Dejvicích a na dalších desítkách, ba stovkách míst v celé metropoli. Důvodem není bezpečnost řidičů a chodců, ale hluk. Hlavní město musí totiž dle ministerských směrnic vypracovat plán na snížení hluku a plošné snížení rychlosti na 50 km/h je jednou z možností.

Dalšími jsou například výměna dlažebních kostek na vozovkách za asfalt nebo výstavba protihlukových stěn. Zpomalí se i provoz tramvají. V noci budou jezdit jen čtyřicetikilometrovou rychlostí.

Na otázku, kde všude a o kolik se bude snižovat rychlost, vedoucí silničního správního úřadu magistrátu Miroslav Rajchart odpověděl otázkou: „V obci se jezdí jakou rychlostí podle zákona? Padesát. Výjimku mají jen rychlostní silnice, kde je povolena osmdesátka.“

Dopravní značky dosud umožňovaly řidičům na mnoha místech metropole šlápnout více na plynový pedál. Před třemi lety dokonce magistrát na zhruba pětasedmdesáti místech rychlost zvyšoval. „Ale lidi si na to stěžují. Filozofie lidí je taková, že u svého domu chtějí padesátku, ale všude jinde klidně stovku. Z hlediska hluku je snížení lepší,“ vysvětluje Rajchart.

Zpomalte! Jste moc hluční

Pomalu jedoucí auta pochopitelně nenadělají takový hluk, jako když je povoleno, aby motoristé sešlápli pedál k podlaze.
Rychlost se nejdříve začne snižovat na hlavních tazích.

Padesátkou pojedou řidiči po magistrále od Krče až do centra, zpomalí Spořilovská, jež je spojnicí mezi dálnicí D1 a Jižní spojkou, brzdit se bude na Strakonické mezi Chuchlí a Lahovicemi, na Liberecké, Chlumecké, Kbelské.

A řidiče, kteří by nebyli ochotni nový dopravní režim přijmout, ohlídají radary. Těch má být v ulicích města nově instalováno dvaadvacet.
Předkladatel návrhu radní Petr Štěpánek (SZ) si od snižování rychlosti slibuje, že se rovněž zmenší kolony aut. Zní to logicky, čím pomaleji auta jedou, tím menší je pak totiž nápor na křižovatkách. Hustý provoz se roztáhne do více ulic, ale kolony by podle zkušeností měly jet plynuleji.

S tím souhlasí i Rajchart. „Pro eliminaci kolon je nejvhodnější rychlost 40 km/h,“ řekl.
(c) Jaroslav Pavlíčekhttp://Zbraslav.Info - soukromý informační server o městské části Praha - Zbraslav a okolí